Kaszubski piknik na trawie!

11 czerwca (czwartek) uczniowie klasy II i IIIb, uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego, wzięli udział w kaszubskim pikniku. Atrakcji było co niemiara! Pyszne lody, poszukiwania kaszubskich nut, ciekawostki związane z Wejherowem a także piknik w parku. Nie usiedzieliśmy jednak na miejscu. Wspaniały plac zabaw był idealną okazją do wymyślania kaszubskich zabaw! Bawiliśmy się WSPANIALE!!!

……………………………………………………………………………………………………………………………

Kaszubskie niespodzianki w Szymbarku

23 maja 2015 uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Szymbarku. Zwiedziliśmy skansen, w którym mogliśmy poznać ciekawostki historyczne o Kaszubach, zaśpiewać kaszubskie nuty razem z Panem przewodnikiem, obejrzeć najdłuższą deskę świata i największy grający fortepian. Zajrzeliśmy do domku do góry nogami. Czekało na nas także wiele innych atrakcji. Po drodze wstąpiliśmy do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, gdzie obejrzeliśmy wspaniałe parowozy. A po wycieczce…. słodka niespodzianka. Czekoladki!!!

…………………………………………………………………………………………………………………………….

KASZUBSKIE HARCE W BARANKOWEJ KRAINIE

Nocowanie poza domem jest bardzo ekscytujące i pełne wrażeń. Nasze było pełne emocji! W atmosferze Świąt Wielkanocnych tworzyliśmy wspólnie z Panią Olą Benke kaszubskie barany, pichciliśmy przepyszną jajecznicę, a dźwięk regionalnych melodii płynący z naszych serc niósł się po całej szkole. Ale to nie wszystko! Nasze starania i wspólną przedświąteczną pracę docenił…. zając. Zostawił nam drobne upominki. smiley Dziękujemy!

Anna Jankowska

……………………………………………………………………………………………………………………………

NOCOWANIE W KRAINIE KASZUBIACZKÓW

6 marca 2015 roku odbyło się w naszej szkole nocowanie dla dzieci klas pierwszych, uczących się języka kaszubskiego, pod opieką pani Ani Jankowskiej i pani Heni Toporskiej. Było aktywnie, muzykalnie i po kaszubsku! Było kreatywnie, czego owocem są zrobione przez małych artystów kaszubskie stworki. Było pysznie, bo kaszubskie, wspólnie wyczarowane goferki zeszły jak woda! Jednym zdaniem: wspaniała, pełna pozytywnych wrażeń noc! Chcemy więcej!!!

Anna Jankowska

……………………………………………………………………………………………………………………………..

KASZUBSKIE POTWORKI W ZIMOWEJ ODSŁONIE

24  stycznia 2015 r. dzieci klas drugich i trzecich, uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego, wzięły udział w zimowych warsztatach, zorganizowanych w naszej szkole, pod opieką p. Anny Jankowskiej i A. Benke-Makuch. Śmiechu i zabawy było co nie miara! Kaszubskie, zimowe potworki, wyczarowane dzięki naszym uczniom zrobiły furorę! A ile było przy tym kreatywności i starania w doborze kaszubskich kolorów! Praca aż paliła się w rękach! Nie zabrakło również wspólnego muzykowania w klimatach folkowych, kaszubskich gier i naszej wisienki na torcie, czyli  przygotowania wafli, kaszubskiego deseru. Bawiliśmy się świetnie!

                                                                                                                      Anna Jankowska

……………………………………………………………………………………………………………………………..

ŚWIĄTECZNIE, ANIELSKO I PO KASZUBSKU!

13 grudnia 2014 roku do dzieci klas pierwszych, uczących się języka kaszubskiego, w ramach świątecznych warsztatów organizowanych w naszej szkole, zawitały kaszubskie anioły. Młodzi artyści, dzięki swej kreatywności, stworzyli z nich jedyne w swoim rodzaju ozdoby świąteczne (z elementami haftu kaszubskiego). To wszystko dzięki współpracy z Pracownią Plastyczną Pani Jolanty Zegzuły, mieszącą się w Wejherowie. Pani Jolanta Poświęciła swój czas oraz nauczyła dzieci ciekawych technik ozdabiania, pokazała materiały potrzebne do pracy i odpowiadała na pytania nurtujące uczniów za co serdecznie dziękujemy! W świąteczną atmosferę wprowadziły również zajęcia ze śpiewogrania i choreografii do muzyki kaszubskiej, prowadzone przez wychowawcę świetlicy, Panią Anię Rybakowską. Moc wrażeń dostarczyło tworzenie kaszubskich pluszaków z filcu a święta poczuliśmy dzięki własnoręcznie zrobionym kartkom z życzeniami i gwizdkowym, ruchowym zabawom kaszubskim. Bawiliśmy się wspaniale!

                                                                                                          Anna Jankowska

…………………………………………………………………………………………………………………………….

NA TROPIE KASZUBSKICH NUT

 W  MUZEUM PIŚMIENNICTWA I MUZYKI KASZUBSKO – POMORSKIEJ W WEJHEROWIE

17 listopada 2014 roku dzieci klas pierwszych, uczących się języka kaszubskiego, uczestniczyły w lekcji muzealnej prowadzonej przez muzealnika, działacza kaszubskiego, felietonistę i pisarza, Romana Drzeżdżona. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, że kaszubskie nuty można śpiewać w różnych językach m.in. po słowacku, niemiecku i angielsku. Sami mieli możliwość ułożenia własnej wersji nut w niecodzienny sposób: na drzwiach, stole i starej tablicy. Oprócz kreatywnej zabawy, która doskonale pomogła rozbudzić wyobraźnię młodych twórców, dzieci poznały i spróbowały gry na kaszubskich instrumentach. Natomiast podczas spaceru do muzeum same zamieniły się w tropicieli kaszubskich nut i znalazły kilka z nich w Wejherowie.

                                                                                              Anna Jankowska

………………………………………………………………………………………………………………………………..

ŚLADAMI NASZYCH PRZODKÓW

13 listopada 2014 roku uczniowie klas II i III, uczących się języka kaszubskiego, odwiedziły Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W czasie wizyty dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej prowadzonej przez muzealnika, felietonistę i działacza kaszubskiego, Romana Drzeżdżona, podczas której Pan Roman opowiadał o dziejach Kaszub i Kaszubów. Uczniowie dowiedzieli się wiele na temat tego jak Kaszuby dawniej wyglądały, kto rządził na tych ziemiach a także usłyszeli ciekawe historie o kaszubskich Stolemach. Dzieci odwiedziły również salę, w której znajdowały się stare, kaszubskie dzieła oraz zapoznały się  z najnowszą wystawą kaszubskich nut. Miały okazję usłyszeć wersję „Euronuty” jak i inne stworzone dla muzeum, które spotkały się z dużą aprobatą u dzieci.

                                                                                                                      Anna Jankowska

……………………………………………………………………………………………………………………………….

HEJ NA PÓŁNOC!

24 października 2014 roku odwiedziliśmy północną część Kaszub. Najpierw Piaśnica. Złożyliśmy znicze i uczciliśmy pamięć poległych Kaszubów modlitwą. Następnym punktem naszej wyprawy były Groty Mechowskie. Ile śmiechu i radości dało nam ich poznawanie! Nadeszła pora na Puck… to miasto aż kipi historią i kaszubską kulturą! W celu uzyskania ciekawych wiadomości wybraliśmy się do dawnego Szpitalika, czyli obecnego Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Cóż tam się działo! Pani przewodniczka pokazywała nam m.in. dawne sprzęty używane w szpitalach, dowiedzieliśmy się jak i czym na Kaszubach wcześniej leczono. Mieliśmy okazję zobaczyć dawny gabinet dentystyczny. Zachwycaliśmy się starym miastem, pięknym rynkiem, zabytkowymi budowlami, a naszą wisienką na torcie były tzw. „szneki”, czyli kaszubskie, cudowne, pachnące i dla łakomczuchów wskazane … drożdżówki!

Anna Jankowska