MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY!
 
Nasze przedszkolaki uwielbiają wyjścia na plac zabaw, zwłaszcza kiedy spadnie śnieg. W tym roku zima przyniosła naszym dzieciom wiele radości. Odpowiednio przygotowane przedszkolaki przystąpiły więc do zabawy. Zimowemu szaleństwu nie było końca!

………………………………………………

WIZYTA W ZAKŁADZIE PRODUKCYJNYM

„Jak powstaje pościel?”- tego chcieliśmy się dowiedzieć  podczas wizyty w zakładzie produkcji pościeli w Wejherowie. W zakładzie mieliśmy okazję poznać etapy powstawania kołder oraz poduszek, ale również przyglądaliśmy się pracy pani krawcowej. Z ogromnym zaciekawieniem oglądaliśmy maszyny, które używane są do produkcji pościeli. To była niesamowita przygoda!

Pragniemy złożyć serdecznie podziękowania Zakładowi Produkcyjnemu Rosz za gościnne przyjęcie, przekazaną wiedzę i niezwykłe zajęcia ? 

………………………………………….

WARSZTATY MALOWANIA NA SZKLE

W październiku wybraliśmy się na wyjątkowe warsztaty malowania na szkle. Wszystkie przedszkolaki z ogromnym zapałem przystąpiły do pracy. Uważnie słuchały panią prowadzącą i starannie wykonywały swoje obrazy. Malowanie po szklanej powierzchni nie należało do najłatwiejszych, jednak nasze dzieci poradziły sobie znakomicie. Powstałe tego dnia wspaniałe prace, które po wyschnięciu dzieci zabrały do domów.

…………………………………………….

KOSZ Z WARZYWAMI

Na naszych zajęciach pojawił się kosz z warzywami. Z zaciekawieniem poznawaliśmy, oglądaliśmy i dotykaliśmy rożne warzywa. Przy okazji mogliśmy dowiedzieć się wielu jarzynowych ciekawostek.

………………………………………….

MINIONKOWY DZIEŃ CHŁOPAKA

Od najmłodszych lat staramy się pamiętać o ważnych uroczystościach, dlatego nie mogliśmy przegapić Święta Chłopców. Ten dzień był dla nas szczególny, gdyż towarzyszyły nam Minionki. Wszystkie przedszkolaki były ubrane w barwy żółto-niebieskie. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i upominki. Najwięcej frajdy dały nam balony wypełnione helem. Na końcu oglądaliśmy animowany film pt. „Minionki” i zajadaliśmy pyszne banany.  

………………………………………..

ODWIEDZINY PHOTONA

Nasze przedszkole odwiedził prawdziwy robot!  Photon, bo tak nazywa się nasz szkolny robot towarzyszył nam na wrześniowych zajęciach. Tym razem odkrywaliśmy tajniki programowania, a przy okazji mogliśmy utrwalić nazwy różnych figur geometrycznych.

……………………………………….

DZIEŃ JEŻA

Tupie w trawie jakiś zwierz,
toż to drepcze mały jeż,
gdy się zbliżysz, stroszy igły,
nie da się pogłaskać nigdy.

                     (Michał Jankowiak)

21 września 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jeża. Od samego rana graliśmy w wiele przyrodniczych gier i rozwiązywaliśmy zagadki. Oglądaliśmy film przyrodniczy o życiu tego niezwykłego zwierzęcia i usłyszeliśmy wiele ciekawostek. Pod koniec zajęć tworzyliśmy przepiękne i smakowite owocowe jeże.

……………………………………….
ZAJĘCIA KULINARNE
 
W naszym przedszkolu wrzesień rozpoczął się… bardzo apetycznie! To za sprawą pysznych kanapek, które robiliśmy na zajęciach. Było mnóstwo radości i zabawy, ale też nie brakowało wspaniałych pomysłów.
 
…………………………………………
W PRZEDSZKOLU FAJNIE JEST!
 
Przedszkolaki uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Nasz szkolny plac zabaw odwiedzamy każdego dnia w przedszkolu. To tutaj rodzą się nowe zabawy i przyjaźnie.
__________________
2017/2018
___________________
 
„PCHŁA SZACHRAJKA” W TEATRZE MUZYCZNYM
 
Wizyta w Teatrze Muzycznym w Gdyni na Pchle Szachrajce. Bawiliśmy się świetnie.
 
…………………………………..
DZIEŃ DZIECKA
 
Tegoroczny Dzień Dziecka był wyjątkowy! Bawiliśmy się świetnie.  Dziękujemy! 🙂
……………………………………..
ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Było pysznie i świątecznie 🙂
……………………………………….
BAL KARNAWAŁOWY 
 
26 stycznia odbył się iście bajkowy, cudowny bal karnawałowy. Bawiliśmy się fantastycznie! 🙂 
…………………………………………
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 
11 stycznia 2018 roku w naszej zerówce odbył się Dzień Babci i Dziadka. Serdecznie dziękujemy miłym gościom za przybycie 🙂 
…………………………………………
WIZYTA NA POCZCIE
 
We wtorek, 12 grudnia, dzieci  z oddziału  przedszkolnego wybrały  się  na pobliską pocztę w celu wysłania listu do Gwiazdora. 
……………………………………….
WIZYTA W TEATRZE I RADOSNE KODOWANIE

Mikołajek ciąg dalszy. 7 grudnia dzień rozpoczęliśmy radosnym kodowaniem na dywanie, następnie pojechaliśmy do Teatru Muzycznego w Gdyni na przedstawienie pt. Tuwim dla dzieci. Potem popatrzeliśmy na piękne morze. Dostrzegliśmy również łabędzia 🙂

……………………………………….

MIKOŁAJKI

Mikołajki w oddziale przedszkolnym. Czyli porannych śnieżynek wycinanie i mikołaja kodowanie oraz… wyczekiwanie! Było warto 🙂 

……………………………………..

DZIEŃ SZCZĘŚLIWEGO CZARNEGO KOTA

Tak Zerówkowicze świętowali dzień szczęśliwego czarnego kota :))) Stworzyliśmy również  swoje własne, bajkowe koty, kształtując przy tym motorykę ręki  🙂

………………………………………..

poduszka-sensomotoryczna (3)

………………………………………

ZERÓWKOWE LABOLATORIUM

W naszym bajkowym, zerówkowym laboratorium fajnie jest… Ciekawostki i doświadczenia. Dziś poważnie, bo o człowieku. Ciekawy gość 😉

………………………………….

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Nasz wspólny Dzień Edukacji Narodowej. My, Zerówkowicze, lubimy świętować. Wielkie babeczkowanie! 

………………………………..

CUDAWIANKI

Zerówkowy dzień chłopaka, czyli historia mydła w pigułce, produkcja własnych wytworów oraz… NIEZIEMSKIE PYSZNOŚCI !!! 

……………………………….

BIBLIOTEKA JEST CIEKAWA

25.09. 2017 r. nasi zerówkowicze uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Miejskiej im. A. Majkowskiego w Wejherowie. Bardzo miło spędziliśmy czas. Pani bibliotekarka przeczytała nam książkę, zapoznała nas ze swoją pracą, stworzyliśmy księgę biblioteczną oraz uczestniczyliśmy w różnych grach i zabawach.

………………………………..

ODWIEDZINY CIEKAWEGO GOŚCIA

W piątek (22.09.2017) dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła Pani policjantka, która mówiła m.in. o bezpieczeństwie na drodze oraz zapoznała nas ze swoją pracą 🙂

……………………………………..

Ćwiczymy motorykę małą

Nasi zerówkowicze wyczarowali z plasteliny jesienne ślimaki, jeże i wszystko to, co tylko kojarzy się z jesienią. W przyjemny sposób ćwiczyliśmy motorykę ręki 

——————————————-

2016/2017

———————————————

WYCIECZKA DO ZAGRODY „SOŁTYSÓWKA”

Ostatniego dnia przed końcem roku szkolnego wybraliśmy się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego ” Sołtysówka” do Łapalic. Po przyjeździe na miejsce przywitali nas pani Marzenka i pan Adam. Najpierw odpoczęliśmy po podróży jedząc śniadanko a w tym czasie gospodarze domu opowiedzieli nam co to za mniejsce i jakie atrakcje na nas czekają. Pierwszym miejscem, które poszliśmy zobaczyć była chlewnia a niej ponad 50 świnek. Następnie poszliśmy zobaczyć innych mieszkańców tego terenu: kozy, owce, króliki, pawie, wiewiórki. Podczas tego zwiedzania cały czas towarzyszył nam piesek Szalik. Gdy już nakarmiliśmy zwierzęta przeszliśmy przez łąkę na pole, na którym rosły piękne, czerwone truskawki. To właśnie z nich, po powrocie do domu gospodarzy samodzielnie przygotowaliśmy pyszny dżem pod okiem pani Marzenki. Po pracy w kuchni czekała na nas kolejna atrakcja – przejazd wozem drabiniastym! Śmiechu nie było końca. Podczas drogi śpiewaliśmy znane nam piosenki. Najpierw podjechaliśmy pod zamek w Łapalicach a następnie pojechaliśmy nad jezioro, gdzie czekało już na nas ognisko. Każdy kto miał ochotę mógł upiec sobie kiełbaskę albo chlebek. Po zjedzeniu pobawiliśmy się na pobliskiej łące. Gdy wróciliśmy na miejsce pan Adam rozdał wszystkim piękne medale. Niestety nastał czas pożegnania i musieliśmy wrócić do szkoły. Wycieczka była bardzo udana, pogoda i humory również nam dopisały! Teraz nadszedł czas na wymarzone wakacje!!!

………………………..

PODSUMOWANIE CYKLICZNYCH ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

W MIEJSKIM OGRODZIE ZOOLOGICZNYM W GDAŃSKU

W tym roku szkolnym cyklicznie uczestniczyliśmy w „żywych” lekcjach przyrody na terenie ZOO w Gdańsku. Poznaliśmy cechy charakterystyczne dla ssaków, gadów, ptaków i płazów. Mogliśmy z bliska zobaczyć niektóre z tych zwierząt, dotknąć je i podziwiać ich różnorodność. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek związanych ze światem zwierząt, ale również to, jaką rolę pełni ZOO. Na ostatnich zajęciach mogliśmy pobyć ze zwierzętami udomowionymi. Podsumowaniem zajęć był piknik na terenie Miejskiego Ogorodu Zoologicznego. Pogoda była piękna, humory dopisywały, radości z zabawy nie było końca. 

………………………..

ODZYSKAĆ RODZICÓW.

PRZYGODY WIKINGÓW W MUSICALU DZIECIĘCYM.

12 czerwca dzieci z grupy A wraz z dziećmi z klasy III pojechały na spektakl Teatru Komedii Valldal ” Wikingowie. Musical nieletni”. Była to przepiękna opowieść grana przez młodzież i dzieci ukazująca jakoby świat bez rodziców z pozoru wydawał się rajem. Wystarczy jednak wypadek by przekonać się, że mama i tata są w życiu najważniejsi i niezbędni. Podróż w poszukiwaniu ich obfitowała w wiele przygód. Twórcy spektaklu posłużyli się metaforą złotych jabłek odpowiednika pieniędzy i majątku, za którymi właśnie podążyli rodzice małych wikingów zostawiając ich i zapominając o tym, co w życiu jest najważniejsze, a przecież straconego czasu z rodziną nie da się przecież nadrobić ani niczym zastąpić. 

………………………..

DZIEŃ DZIECKA

Na ten dzień czekają wszystkie dzieci z wielką niecierpliwością! W oddziale przedszkolnym również świętowaliśmy. Najpierw każde dziecko dostało dyszny deser – lody z bitą śmietaną i truskawkami. Po tych pysznościach poszliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spektakl Teatru Urwis z Krakowa ” Morska Przygoda”. Wszystkim dzieciom życzymy samych takich radosnych dni!!!

………………………..

DZIEŃ MAMY NA SPORTOWO

 

„Moja mama”  

Kim jest ta miła pani, zgadnijcie moi kochani?
Chorym poprawia poduszki, choć nie jest pielęgniarką.
Smaży wspaniałe racuszki, choć wcale nie jest kucharką.
Uczy nas różnych robotek, choć nie jest panią ze szkoły.
I zna lekarstwo na smutek, od razu jesteś wesoły.
Wkłada nam od niechcenia cukierek w kieszeń fartuszka.
Spełnia nasze życzenia jak dobra wróżka.
A kiedy wkłada sukienkę nową i uśmiech oczy jej rozjaśnia
To myślę, a może to królowa na chwilę wyszła z baśni?
A to jest przecież moja mama tylko rysunek ją pomniejsza.
Ale jest przecież taka sama tylko ,że dużo ładniejsza.

Wszyscy kochamy nasze mamy i wiemy jak wiele dla nas robią, dlatego postanowiliśmy umilić im ten szczególny dzień, jakim jest Dzień Matki, jeden z najpiękniejszych dni w roku. Poprosiliśmy, aby wszystkie mamy przyszły ubrane na sporotow. Nie ukrywamy, że widzieliśmy w oczach niektórych przerażenie co to będzie się działo:) Na początku wszystkie Panie zostały zaproszone na salę gimnastyczną, gdzie pod okiem instruktorki Moniki Rudnik przygotowały układ taneczny. W tym czasie dzieci zrobiły owocowe szaszłyki i koktajl owocowy. Gdy mamy były już gotowe zaprezentowały swoim dzieciom to, czego się nuczyły. Jak miło było popatrzeć na radosne twarze Pań i ich dzieci. Następnie  była przygotowana krótka prelekcja na temat makijażu, którą przeprowadziła pani Alicja Skwarło. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę i każde powiedziało za co dziękuje  swojej mamie. To było bardzo miłe popoludnie. 

………………………..

TRZY DNI WSPANIAŁYCH WYCIECZEK

Zaraz po świętach wielkanocnych 19, 20 i 21kwietnia w czasie, gdy nasi gimnazjaliści rozwiązywali dzielnie trudne zadania podczas swoich egzaminów my spędzali wspólnie miły czas. Pierwszego dnia pojechaliśmy do Gdyni do Akwarium na kolejne zajęcia dydaktyczne ” Barwna rafa koralowa”. Pani prowadząca opowiedziała dzieciom różne ciakwostki o rafie koralowej. dzieci zadawały mnóstwo pytań, były bardzo zainteresowane tym tematem. Potem przeszliśmy po całym akwarium i obejrzeliśmy wszystkie wspaniałe okazy. Drugiego dnia również pojechaliśmy do Gdyni tym razem jednak na wspaniałe przedstawienie do Teatru Muzycznego ” Brzechwa dla dzieci”. Spektakl skierowany do najmłodszych widzów przybliżył twórczość Jana Brzechwy.  Poza humorem, utwory zawierały zaskakujące zakończenia, uczyły tego co dobre, a co złe. Po tej wspaniale sztuce poszliśmy do centrum interaktywnej edukacji i zabawy EduFun. Tam najpierw dzieci samodzielnie przygotowały świeczki, a następnie wzięły udział w pokazie o prądzie elektyrycznym, gdzie mogły brać aktywny udział w wielu doświadczeniach. Ostatniego dnia odwiedziliśmy ZOO, gdzie podczas kolejnej lekcji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat życia ptaków. To były bardzo udane dni! 

………………………..

ODWIEDZINY ZAJĄCZKA

Ostatniego dnia przed wiosenną przerwą świąteczną w oddziale przedszkolnym odbyła się „Moc Śniadania” – dzieci przygotowywały poranny posiłek ze zdrowych produktów, które przyniosły z domu. W czasie, gdy dzieci pilnie siedziały w swoich ławeczkach i poznawały kolejną literkę wpadła do nas Pani Dyrektor krzycząc bardzo głośno „ZAJĄCZEK BIEGA PO NASZYM PODWÓRKU I CHYBA ZOSTAWIA NIESPODZIANKI”!!! Ale to była radość! Wszystkie dzieci bardzo szybko ubrały swoje kurtki, buty i wybiegły w poszukiwaniu paczek świątecznych. Nie było to wcale takie łatwe. Zajączek pochował je pod krzaczkami, za huśtawkami, a nawet pod ślizgawką. Jednak dzieci były bardzo spostrzegawcze i udało im się wszystkie niespodzianki odnaleźć. Dzieciaczki z wesołymi i bardzo uśmiechniętymi buziami wróciły do szkoły, gdzie mogły nacieszyć się słodkościami. 

W sali świetlicowej, aby uprzyjemnić nam czas w oczekiwaniu na święta wielkanocne zostały rozstawione wszystkie przepiękne pisanki, które przygotowały dzieci wraz z rodzicami w domu. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w rodzinnej zabawie. 

………………………..

KONKURS RECYTATORSKI 

7 kwietnia w oddziale przedszkolnym odbył się Konkurs Recytatorski. Dzieci z pomocą rodziców miały wybrać jeden ulubiony wiersz polskich poetów. W pięknych, odświętnych strojach każdy z uczestników najpiękniej jak potrafił powiedział przed publicznością nauczyony wierszyk. Komisja miała ogromny kłopot, aby wybrać te najlepsze osoby. Po gorących obradach jury podjęło decyzję:

I miejsce – Piotruś Majerowski i Natasza Szuprytowska

II miejsce – Tosia Hewelt i Marta Gołas

III miejsce – Jędruś  Pasecki i Tomek Wernerowski 

Każde z dzieci otrzymało dyplom oraz słodki upominek. Wszystkim bardzo mocno gratulujemy!!!

………………………..

WIOSENNA OLIMPIADA SPORTOWA

W tym roku dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły powitać wiosnę na sportowo! Kilka drużyn walczyło ze sobą o to, kto jest najlepszy, najszybszy, najbardziej spostrzegawczy, która drużyna potrafi najlepiej ze sobą współpracować. Radości nie było końca. W świetnej, sportowej atmosferze dzieci przeszły przez wszystkie konkurecje. Po podliczeniu punktów okazało się, że…wygrały wszystkie dzieci!!! To było bardzo udane powitanie wiosny!

 

………………………..

NAJMŁODSZA LAUREATKA MEGAOLIMPIADY WIEDZY 

Miło nam poinformawać, iż nasza Dorotka Czerkawska z oddziału przedszkolnego grupy A została laureatką XII Megaolimpiady Wiedzy dla zerówek pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty. Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z Dorotki i życzymy jej dalszych sukcesów!

………………………..

CAŁA SALA ŚPIEWA Z NAMI…

23 lutego odbył się w oddziale przedszkolnym pierwszy Bal Karnawałowy dla Babć i Dziadków z wnukami. Przy muzyce na „żywo”, granej przez pana Artura Sekurę Babcie i Dziadkowie tańczyli i śpiewali piosenki swojej młodości. Odbyły się również konkursy i zabawy z pokazywaniem do piosenek. Radości nie było końca. W ramach poczęstunku na stołach królowały pączki, gdyż  był to  akurat Tłusty Czwartek.

………………………..

GRUDZIEŃ TO WYJĄTKOWY CZAS

Grudzień to miesiąc na który wszyscy czekamy. Jest pełen ciepła, radości a przede wszystkim jest czasem oczekiwania. 6 grudnia od rana panowała miła atmosfera.  Dzieci zastanawiały się, czy na pewno odwiedzi je Święty Mikołaj, bo przecież przez cały rok starały się być grzeczne. Nagle, gdy wszystkie dzieci siedziały na dywanie i śpiewały kolędy ktoś zadzwonił dzwonkiem, Okazało się, że to wyczekiwany gość! Cóż to była za radość! Wszystkie dzieci zostały obdarowne prezentami. Jednym z prezentów było wyjście – niespodzianka. W pośpiechu ubraliśmy się, bo tą niespodzianką było wyjście do kina!

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji! 19 grudnia dzieci wystawiły jasełka dla swoich rodziców. Każde pięknie recytowało swoją rolę. Tym razem do Jezuska przyszły postacie z różnych bajek m.in. Kopciuszek, Smerf. Pinokio czy Dziewczynka z zapałkami. Dodatkowo dzieci zaśpiewały dużo pastorałek i piosenek związanych ze świętami. Po występie zostały rozdane dyplony dla tych rodziców i dzieci, którzy wzięli udział w naszej rodzinnej zabawie ” Moja wymarzona choinka”. 

………………………..

MAGICZNY ŚWIAT PIOTRUSIA PANA

W czwartkowe przedpołudnie, gdy na dworze wiatr i padał deszcz dzieci z grupy A przeniosły się w zaczarowany świat Teatru Muzycznego wraz z Piotrusiem Panem. Przedstawienie przerosło nasze oczekiwania! Piękne kostiumy, wspaniała sceneria, zaskakujące efekty 3 D oraz aktorzy, którzy pojawiali się nagle między publicznością, to wszystko tworzyło niezapomnianą atmosferę. Cudowna muzyka brzmiała w naszych uszach jeszcze długo po powrocie z teatru.

………………………..

JESIEŃ ACH TO TY!

Chociaż bardzo nam szkoda lata, które odeszło i ciepłego słońca, to jednak dzieci bardzo wesoło powitały pierwszy dzień jesieni. Najpierw samodzielnie przygotowały owoce do kompotu – umyły śliwki, wyjęły pestki, a także nasypały cukru do garnka. Następnie wykonały piękne kolorowe liście, którymi ozdobliliśmy nasze sale. Oczywiście wyszliśmy też na spacer, podczas którego szukaliśmy oznak zmieniającej się pory roku. Po powrocie czekał na nas pyszny i pachnący kompot śliwkowy! Mamy nadzieję, że przed nami piękna polska złota jesień!

………………………..

WIZYTA W TEATRZE MINIATURA

Dnia 21 września pojechaliśmy wraz z klasami I – III do Teatru Miniatura na przedstawienie Bajki robotów. Była to historia dwóch przyjaciół Trurla i Klapałcjusza. Raz opowiadanie zabawne, raz bardzo pouczające bardzo podobało się dzieciom. Jak zwykle aktorzy nie zawiedli i nawiązali świetny kontakt z publicznością.

………………………..

                           ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE W LEŚNICZÓWCE MUZA                  

W piątek 16 września dwie grupy oddziału przedszkolnego pojechały na zajęcia do Leśniczówki Muza. Okolica piękna – dookoła lasy i łąki. W tak urokliwym miejscu dzieci dowiedziały się o życiu i zwyczajach pszczół. Miały okazję zobaczyć prawdziwy ul od środka i obserwować pracę pszczół w ich naturalnym środowisku. Pani Leśnik pokazała także dzieciom czym zajmuje się leśniczy, opowiedziała o zwierzętach występujących w polskich lasach, a także mieliśmy okazję posłuchać odgłosów tych zwierząt. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Na koniec zajęć dzieci mogły pobawić się na dworzu, a rodzice jednego z chłopców przygotowali dla nas pyszną kiełbaskę z ogniska, którą dzieci zajadały z wielkim apetytem!

………………………..

I WEJHEROWSKIE IGRZYSKA SPORTOWE PRZEDSZKOLI

 

W sobotę, 10 września 2016 r. na stadionie WKS Gryf Wejherowo odbyły się I Wejherowskie Igrzyska Sportowe Przedszkoli pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowo i  Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Dzieci z oddziałów zerówkowych wystartowały w pięciu konkurencjach:  bieg krótki, tor przeszkód, rzut piłeczką tenisową, skok w dal, sztafeta 3x50m i piłka nożna. Do klasyfikacji drużynowej brano pod uwagę  najlepszy wynik dziewcząt i  chłopców z każdego przedszkola i szkoły. Punkty i miejsce uzyskane przez każde przedszkole i szkołę miały wymiar jedynie symboliczny, ponieważ wszystkie biorące udział w zawodach dzieci były zwycięzcami Olimpiady.

Imprezę rozpoczęła uroczysta ceremonia otwarcia, połączona z przemarszami drużyn.  Kibicowali nam rodzice i rodzeństwo, którzy przyjechali razem z nami. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w poszczególnych konkurencjach. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt, że nie jest ważne, które miejsce zajmiemy, lecz to, że możemy brać udział w sportowej zabawie na świeżym powietrzu razem z innymi kolegami i koleżankami.

Do szkoły przywieźliśmy dyplomy za zajęcie I miejsca w pokonaniu toru przeszkód, I miejsce w sztafecie i III miejsce w piłce nożnej, a każde dziecko otrzymało medal i małe upominki. Ponadto w skoku w dal I miejsce zdobyła Judytka  z gr.0A. Cieszymy się, że ucząc dzieci zdrowej rywalizacji, promujemy także zdrowy styl spędzania wolnego czasu oraz dostarczamy im radości i satysfakcji z możliwości uczestnictwa w różnorodnych konkurencjach sportowych.  

                                                                                   

 

———————————————

2015/2016

——————————————–

DZIEŃ DZIECKA W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM

W środę 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka pojechaliśmy do Kiełpina do gospodarstwa agroturystycznego. Pogoda była piękna. Na początku, gdy przyjechaliśmy to zjedliśmy śniadanko, a potem mieliśmy zajęcia z malowania na szkle wzorów kaszubskich. Wszyscy wykonali swoje prace doskonale! Po zajęciach mieliśmy wolną chwilkę na szaloną zabawę na placu zabaw. Następnie poznaliśmy zwierzęta żyjące w gospodarstwie m.in. kury, koguty, bażanty, pawie. Zwiedziliśmy również stajnię, aby poznać mieszkające w niej konie, a na koniec każdy kto chciał, mógł spróbować wydoić krowę! Okazało się, że to wcale nie taka łatwa sprawa. Po tej ciężkiej pracy poszliśmy własnoręcznie upiec bułki, oraz wykonać figurki z masy solnej. Ale było wesoło! Na koniec naszego pobytu w gospodarstwie piekliśmy kiełbaski przy ognisku oraz bawiliśmy się na placu zabaw. To był wspaniały dzień! W drodze powrotnej większość z nas zasnęła w autokarze. W nagrodę za to, że byliśmy bardzo grzeczni na wycieczce w piątek poszliśmy na duuuże lody!

………………………………………………………………………………………

PROGRAM PROFILAKTYKI ANTYTYTONIOWEJ

„ CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w programie antytytoniowym do którego zaprosiła nas Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wejherowie. Celem programu była ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Program miał charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim  miał na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

Program składał się z pięciu zajęć warsztatowych. Poszczególne zajęcia skoncentrowane były na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów dzieci. Rozpoznawaliśmy różne rodzaje dymów, widzieliśmy co dzieje się z płucami palacza. Oglądaliśmy film edukacyjny o układzie oddechowym. Ale przede wszystkim poznaliśmy głównego bohatera programu Dinusia, który zrobił nam niespodziankę i odwiedził dzieci w oddziale przedszkolnym. Zakończenie programu odbyło się w Dniu Ziemi. Wszystkie dzieci dostały przypinki Dinusie. Wykonaliśmy również pracę plastyczną, którą zanieśliśmy do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Tam Pani Ewa rozdała każdemu dziecku przypinkę z napisem „ Wyłącz palenie”.

Każde dziecko po zakończonym programie już wie, że dymu tytoniowego trzeba unikać, a gdy pali w ich obecności osoba dorosła nie boją się powiedzieć: „ NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ”

………………………………………………………………………………………

TRZY DNI WSPANIAŁYCH WYCIECZEK

W czasie, gdy nasi gimnazjaliści starali się, aby najlepiej napisać testy my spędzaliśmy miło czas na fajnych wycieczkach! Pierwszego dni odwiedziliśmy Summer Baby w Wejherowie. Razem z klasą pierwszą wesoło bawiliśmy się na placu zabaw. Było malowanie buziek, puszczanie baniek, przechodzenie przez tunel itp. Drugiego dnia pojechaliśmy do Gdyni do Centrum  EduFun. Tam najpierw każdy z nas samodzielnie wykonał piękne, pachnące mydło a potem uczestniczyliśmy w pokazie ciekłego azotu podczas którego Pani prowadząca przeniosła nas nawet w chmury – to było fantastyczne wrażenie! Ostatniego dnia  pojechaliśmy na Uniwersytet Gdański do Sopotu, aby tam sprawdzić z czego wykonana jest czekolada a także wykonać do niej opakowanie. Na koniec odwiedziliśmy Grodzisko w Sopocie, gdzie zobaczyliśmy rekonstrukcję obozowiska z epoki kamienia oraz skansen archeologiczny (muzeum na świeżym powietrzu), tj. rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska. To były niesamowite dni pełne wrażeń!

………………………………………………………………………………………

ŚWIĄTECZNA MOC ŚNIADANIA

Ostatniego dnia przed wiosenną przerwą świąteczną po raz drugi odbyła się u nas „Moc Śniadania”. Rodzice przynieśli przeróżne potrawy m.in. jajka, sery, wędlinę, dżemy, miód, ogórki, pomidorki, sałatę, twarożki i wiele innych pyszności. Gdy wszystkie dzieci przygotowały na talerzykach posiłek i mieliśmy wspólnie zacząć jeść nagle do klasy przybiegła pani Ania i powiedziała, że przed chwilą widziała na naszym podwórku…zajączka. Okrzyków radości nie było końca! Bardzo szyko wszyscy ubrali się i wybiegliśmy poszukać niespodzianek, które zajączek zostawił ukryte w różnych miejscach na dworzu. Gdy każdy odnalazł swój prezent wróciliśmy do sali i z jeszcze większą ochotą zasiedliśmy do naszego śniadanka!

………………………………………………………………………………………

PRZYGOTOWANIA DO WIOSENNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Dzieci z oddziału przedszkolnego bardzo pracowicie przygotowały się do powitania wiosny i świąt wielkanocnych. Najpierw, aby w klasie zrobiło się kolorowo wykonały śliczne wazoniki, do których włożyły zrobione przez siebie przebiśniegi. Następnie zrobiły piękne żółte kurczaczki. Jak wszyscy wiemy, dzieci bardzo lubią eksperymentować, dlatego na zajęciach wykonały kolorową sól, którą wykonały własnoręcznie – barwiły ją kredą. Z tak przygotowanej soli dzieci wykonały pisanki.  Zrobiły także małe koszyczki do których włożyły zajączki wykonane z papieru.

Powitaliśmy wspólnie pierwszy dzień wiosny. Odbyła się zielona lekcja na której dzieci zobaczyły takie ptaki jak: sowa, jastrząb i sokół. Dowiedziały się dużo ciekawostek na ich temat. Po obiedzie wyszliśmy na dwór i ozdobiliśmy teren przed szkołą kolorowymi rysunkami.

…………………………………………………………………………………

WYJAZD DO TEATRU MINIATURA

18 marca pojechaliśmy do Teatru Miniatura na przedstawienie Baltic. Pies na krze. Zanim zobaczyliśmy sztukę w teatrze, dzieci poznały prawdziwą historię pieska z książki o tym samym tytule. Oglądaliśmy także wywiad z właścicielem zwierzaka panem Adamem, który opowiadał o pierwszych dniach psiaka na statku.

…………………………………………………………………………………..

WIZYTA W CUKIERNI „CUKROWNIA”

W czwartek 11 lutego pojechaliśmy kolejką SKM do Redy, aby w „Cukrowni” poznać tajniki, jak wytwarza się lizaki. Dzieci zapoznały się z ręczną ich produkcją, dowiedziały się jakich naturalnych składników można użyć, aby lizaki były takie pyszne. Na koniec każde dziecko mogło własnoręcznie wykonać swoją słodkość w takim kształcie, jakim tylko chciało.

…………………………………………………………………………………

TAŃCE – HULAŃCE

9 lutego w oddziale przedszkolnym odbył się bal przebierańców. Od samego rana wszystkim dopisywał wspaniały humor. Dzieci były przebrane w swoje wymarzone stroje. Tańcom nie było końca. Zabawa przerywana była konkursami m.in. taniec z balonem czy jedzenie jabłka na sznurku bez pomocy rąk. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek. Była też sesja fotograficzna.

…………………………………………………………………………………….

HU, HU, HA NASZA ZIMA…WSPANIAŁA!

Dzieci z wielkim utęsknieniem czekały, aż pojawi się śnieg. W końcu zima wysłuchała ich pragnień i sypnęła pięknym, białym puchem. Radości nie było końca! Powstał pierwszy bałwan, a gdy tylko było to możliwe, od razu ruszyliśmy na górkę niedaleko naszej szkoły, aby pozjeżdżać na „jabłuszkach”. Oby taka pogoda utrzymała się jak najdłużej!

…………………………………………………………………………………………

WIGILIA

Grudzień to taki magiczny czas, kiedy wszyscy czekają na Boże Narodzenie. Także i my w szkole przygotowywaliśmy się na ten dzień. Przy zapalonej świecy codziennie czytaliśmy świąteczne książki, czy też śpewaliśmy kolędy. W końcu nadszedł ten dzień, gdzie mogliśmy wspólnie zasiąść do wieczerzy wigilijnej. Mamy pięknie przygotowały stoły. Postawiły pyszne potrawy przygotowane przez wszystkich rodziców. Zanim zasiedliśmy do stołu, każdy z nas powiedział życzenia i podzieliliśmy się opłatkiem. W trakcie posiłku śpiewaliśmy też kolędy. Na koniec dnia dzieci obejrzały film pt.  Świąteczne psiaki.

Również tego dnia na drugiej godzinie lekcyjnej wystawiliśmy nasze przedstawienie jasełkowe dla dzieci z nauczania początkowego. Jak miło było usłyszeć, gdy wszystkie dzieci razem śpiewały znane świąteczne piosenki i kolędy. Tak jak poprzedniego dnia dzieci prezentowały się znakomicie a zaproszeni goście nagrodzili ich ogromnymi brawami.

………………………………………………………………………………………………………

NASZE PIERWSZE JASEŁKA DLA RODZICÓW, BABĆ I DZIADKÓW

W poniedziałkowe popołudnie 21 grudnia do naszej szkoły przyszli najmilsi goście – babcie i dziadkowie wszystkich dzieci oraz rodzice, żeby zobaczyć świąteczne przedstawienie dedykowane właśnie dla nich.Poprzedzony wieloma próbami występ udał się znakomicie! Wszyscy mali aktorzy pięknie recytowali swoje role, a głośny śpiew rozbrzmiewał po całej szkole. Dzieci otrzymały ogromne brawa, na które w pełni zasłużyły. Na koniec czekał na wszystkich słodki poczętunek. To był naprawdę wzruszający wieczór.

…………………………………………………………………………………………………………

ODWIEDZINY GOŚCIA Z LAPONII

Pomimo tego, że dziś poniedziałek wszyscy przyszli do szkoły w bardzo dobrych nastrojach! Każde dziecko było ubrane w kolory mikołajowe i do tego miało czapkę na głowie. Opowieściom, gdzie i co zostawił w domu Mikołaj nie było końca! Nagle usłyszeliśmy dzwoneczek…i w drzwiach pojawił się gość z Laponii!. Ale to była radość! Wszystkie dzieci zaśpiewały kolędę Dzisiaj w Betlejem a potem Mikołaj każdemu rozdał paczuszkę. Były to małe słodkości, a do tego dołączone zaproszenie na wycieczkę – niespodziankę! Już nie możemy doczekać się czwartku. Dziękujemy Mikołaju i zapraszamy Cię do nas za rok.

………………………………………………………………………………………………………..

LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Każdy z nas ma marzenia. Jeden większe, drugi mniejsze. Dzieci w oddziale przedszkolnym też marzą o różnym rzeczach szczególnie wtedy, gdy zbliża się świąteczny czas. Właśnie dlatego narysowały to, co chciałyby dostać od Mikołaja pod choinkę. Wszystkie prace włożyliśmy do dużej koperty zaadresowaliśmy i ozdobiony list zanieśliśmy na pocztę. Tam pani w okienku dała nam znaczki, aby przykleić na kopertę a na końcu podstemplowała list. Czekamy z wielką niecierpliwością, czy Mikołaj spełni wszystkie marzenia.

………………………………………………………………………………………………………….

MOC ŚNIADANIA

Od pierwszych dni szkoły dzieci w naszej grupie uczą się, że śniadanka nie zaczynamy od słodyczy. Dziś rano rodzice przynieśli wiele zdrowych produktów, z których każdy mógł sobie zrobić kanapkę, albo spróbować to, czego jeszcze nie jadł. Wszystkie dzieci zjadały z wielkim apetytem przygotowany przez siebie posiłek. To wielka radość patrzeć, jak dzieci z chęcią sięgają po zdrowe przekąski!

……………………………………………………………………………………………………………

25 LISTOPADA – DZIEŃ PEŁEN ATRAKCJI

25 listopada to dzień znany pewnie wszystkim dzieciom! Tego dnia urodziny obchodzą nasze ukochane misie, miśki, misiaczki. Z tej okazji w naszej grupie pojawiło się wiele pluszaków! Każdy miś został przedstawiony przez swojego właściciela. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały historię, skąd się wziął pluszowy miś, a także rozpoznawały różnych misiowych bohaterów m.in. Misia Uszatka, Koralgola czy Kubusia Puchatka. Zorganizowaliśmy również misiową dyskotekę! Przy piosenkach Gummi Miś tańczyliśmy i śpiewaliśmy razem z naszymi pluszowymi przytulankami.

Po obiedzie był czas na kolejną niespodziankę! Po raz pierwszy wyszliśmy wspólnie do Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie na przedstawienie pt. Piękna i Bestia. Oby takich dni pełnych wrażeń było jak najwięcej!!!

……………………………………………………………………………………………………………..

LEKCJA HISTORII

Od najmłodszych lat u  dzieci należy kształtować postawę  patriotyzmu. Z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości nasze przedszkolaki poznały symbole narodowe, uczyły się jak należy zachować się podczas słuchania, czy śpiewania hymnu. Dzieci samodzielnie wykonały godło oraz flagę Polski a także kotyliony. Nauczyły się również wiersza W. Bełza Katechizm polskiego dziecka.

……………………………………………………………………………………………………………..

JESIEŃ

W naszym oddziale przedszkolnym jesień nie jest nam straszna! Wspólnie uczymy się i bawimy, ćwiczymy, śpiewamy i tańczymy. W grupach rozwiązujemy różne zadania. Jednak najwięcej przyjemności sprawia nam wychodzenie na dwór! Uwielbiamy wesołe zabawy na placu zabaw, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawki, zabawa w ganianego, granie w piłkę, skoki przez sznur to tylko nieliczne zajęcia. Lubimy też wspólnie spacerować, poznawać nowe miejsca i podziwiać kolorową jesień!

………………………………………………………………………………………………………………………

OWOCOWY JEŻ

W oddziale przedszkolnym bardzo często rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Aby uatrakcyjnić temat dzieci wykonały z gruszek i winogron owocowe jeżyki. Wyglądały tak pięknie, że aż żal było je zjeść. Na szczęście za wykonaną pracę dzieci dostały „małe co nieco”. Czekał na nich pyszny jabłecznik, który zajadały ze smakiem.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

LATAWIEC

Z okazji Dnia Pieczonego Ziemniaka został ogłoszony konkurs na najładniejszy latawiec. Dzieci bardzo zaangażowały się, w jego przygotowanie. Wspólnie ozdabiały go różnymi kształtami. Po ukończeniu pracy latawiec wyglądał przepięknie i wszystkie buzie były uśmiechnięte!

…………………………………………………………………………………………………………………………………

DZIECIĘCA FIZYKA

Nasza zeróweczka rozpoczęła w roku szkolnym 2015/2016 swoją przygodę w oddziale przedszkolnym od eksperymentów naukowych: „Dziecięca fizyka”. Dzieci odkrywały wspólnie podstawy elektrostatyki przy użyciu balona (pocieranego o materiał). Dzieci bawiły się odkrywając jak przyciągane są ich włosy, kawałki papierów, jak balon przykleja się do ściany. Kolejny eksperyment przybrał formę zabawy w detektywów, dzieci tworzyły zaszyfrowane wiadomości używając soku z cytryny. Odczytywaniem wiadomości zajęła się Pani Aleksandra Kurowska-Susdorf, używając zapalonej świecy. Ostatni eksperyment przekonał wszystkich, iż warto myć ręce. Brud ucieka od mydła – o czym przekonali się zerówkowicze wykonując samodzielnie eksperyment z płynem do mycia naczyń i pieprzem.

————————————————–

ROK 2014/2015

————————————————–

 

SUPER WYCIECZKA NA PROM STENA LINE

8 maja 2015r. dzieci z grupy 0A i 0B odwiedziły prom wycieczkowy Stena Line. Wśród wielu atrakcji związanych ze zwiedzaniem statku była także możliwość, aby każde chętne dziecko znalazło się na mostku kapitańskim i zajęło fotel kapitana statku. Po skończeniu zwiedzania wszyscy uczestnicy wycieczki zostali poczęstowani przez kucharza okrętowego pysznymi ciastkami i napojami. Tak udana wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci.

Serdecznie dziękujemy rodzicom Nadii za możliwość zwiedzania promu!!!

                                                                                                              M. Fąferek, A. Sicha-Głowienka

…………………………………………….

ZDROWE KANAPKI

Przedszkolaki z grupy 0B podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem ”Robimy zdrowe kanapki”. Zajęcia kulinarne wiosną, to sama przyjemność! Świeże warzywa: sałata,  rzodkiewki i ogórki to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin. Pamiętajmy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu produktów.

                                                                                              M. Fąferek

………………………………………………

MINIOGRÓDEK W GRUPIE OB

W maju dzieci z grupy 0B założyły mini ogródek w sali.  W doniczkach posadziły  miętę, bazylię, oregano, tymianek, cebulkę dymkę i cebulkę na szczypiorek. Codziennie podlewały roślinki i obserwowały co dzieje się w doniczkach. Dzięki temu pomysłowi dzieci mogły zaobserwować wzrost roślin. Dowiedziały się, co jest potrzebne do ich prawidłowego rozwoju. Działania przedszkolaków w miniogródku rozbudziły zainteresowania światem roślin oraz uczyły poszanowania i dbania o środowisko naturalne.

Prace przy tworzeniu mini ogródka zostały uwiecznione na zdjęciach.

                                                                                                                      M.Fąferek

………………………………………………..

 TURNIEJ WARCABOWY

Pewnego wtorku przeżyliśmy niezwykłą przygodę… otóż odbył się turniej warcabowy. Nie byłoby w tym nic niesamowitego gdyby nie fakt, że w rozgrywkach brała udział Pani Wicedyrektor – Danuta Ornal. Od samego rana nie mogliśmy doczekać się tego wydarzenia, zwłaszcza, że przez cały miesiąc w naszej grupie trwały mini rozgrywki. Dla niektórych z nas było to pierwsze zetknięcie z ta grą, ale dzielnie poznawaliśmy zasady i uczyliśmy się nowych taktyk. W końcu udało się wyłonić najbardziej
wytrwałych graczy:

Wiktoria Szok I miejsce, Tymon Szatkowski II miejsce a miejsce III – Aleks Malc.  
 

 W świetlicowej sali pojawiła się ogromna plansza, nawiązująca do książki Alicja w Krainie Czarów, którą niedawno poznawaliśmy. Z naszą Panią Dyrektor miała walczyć Wiktoria ale szybko okazało się, że do gry włączyła się cała grupa. Turniej spodobał się nam tak bardzo, że postanowiliśmy dalej kontynuować rozgrywki w grupie a nasza Pani zapowiedziała kolejne rozgrywki w przyszłym roku. My obiecaliśmy naszej Pani, że nauczymy tej gry naszych młodszych kolegów i koleżanki.

A. Sicha-Głowienka

………………………………………………………….

WIZYTA W DWORKU DRZEWIARZA – WARSZTATY ARTYSYCZNE

23 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w zajęciach lepienia z gliny. W tej części zajęć dzieci poznawały właściwości gliny oraz lepiły figurki i zwierzęta poprzez zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny. Nasze przedszkolaki miały okazję rozwinąć swoją wyobraźnię i zdolności manualne. Dzięki tego rodzaju zajęciom, dzieci miały okazję poznać nowe techniki plastyczne, rozwinąć swoje zdolności manualne, a także doskonalić umiejętność skupienia uwagi.  Zajęcia ceramiczne to forma zabawy, wszystkie dzieci miło spędziły czas, a efekt był widoczny w postaci pięknych obrazków, co dało im dużą satysfakcję. Dzieci mogły stać się małymi twórcami, zajęcia pomogły rozbudzić ciekawość i zainspirować dzieci do szukania kontaktu ze sztuką i różnymi działaniami plastycznymi, ale przede wszystkim sprawiły wszystkim autentyczną frajdę!

Dzieci miały również okazję zwiedzić Dworek Drzewiarza w Gościcinie, o którym interesująco opowiadał pan Marek.

                                                                                  M. Fąferek, A. Głowienka-Sicha

…………………………………………………

ZABAWA W SUMMER BABY

Z kolei 22 kwietnia 2015r. wybraliśmy się na zajęcia taneczne i ruchowe do Rodzinnego Centrum Rozrywki Sumer Baby. Na początku panie animatorki wprowadziły nas w świat tańca, pokazując proste kroki przy latynoskiej muzyce. Potem pokazały nam nowe zabawy z chustą animacyjną, kolorowymi piłeczkami i ogromnymi tunelami. Nie zabrakło również wspaniałej zabawy na ogromnym placu. Mogliśmy przechodzić przez przeróżne tunele, tory przeszkód, skakać na trampolinie i korzystać z wszystkich zjeżdżalni. W czasie swobodnej zabawy nasze animatorki malowały nam twarze i każdy mógł przeistoczyć się w swoją ulubiona postać. Na końcu spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka – balonowe zwierzaki. To był dzień pełen wrażeń i zabawy, na pewno będziemy chcieli tu wrócić.

M. Fąferek, A. Sicha-Głowienka

………………………………………………….

„DZIECIAKI – SADZENIAKI”,
CZYLI PRAKTYCZNE ZAJĘCIA W LEROY MERLIN W RUMI

21 kwietnia odziały przedszkolne wraz ze swoimi wychowawczyniami  wybrały się na zajęcia przeprowadzone przez wykwalifikowany personel sklepu Leroy Merlin w Rumii na warsztaty „Dzieciaki Sadzeniaki”. Przedszkolaki obejrzały prezentację i wzięły  aktywny udział w zajęciach z zakresu edukacji przyrodniczej.

Teoretyczne zajęcia dotyczące warunków życia roślin, ich rodzajów i właściwej pielęgnacji przeplatały się z praktyczną nauką sadzenia kolorowych bratków. Zaopatrzeni w rękawiczki i narzędzia ogrodnicze dzieci przesadzały rośliny do kolorowych doniczek. Było wiele radości i śmiechu podczas pracy. Organizatorzy zadbali o każdy najmniejszy szczegół. Na koniec każdy uczestnik otrzymał w prezencie własnoręcznie posadzony bratek oraz dyplom potwierdzający udział w zajęciach. Na pewno przedszkolaki będą długo wspominać ten ciekawy wyjazd.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci mogły bawić się i biegać na placu zabaw w Redzie.

Składamy podziękowania dla taty Julka, gdyż to on umożliwił nam uczestniczenie w akcji „Dzieciaki Sadzeniaki”.

                                                                         M. Fąferek, A. Sicha-Głowienka

……………………………………………………

DZIEŃ CZEKOLADY

Uwielbiana czekolada – mleczna, gorzka, biała czy smakowa – ma swoje święto 12 kwietnia. Każdy z nas jakąś z nich preferuje. Czekolada jest chyba najpowszechniejszym wyrobem cukierniczym cieszącym się uznaniem w każdej grupie wiekowej.  Dzieci z oddziału przedszkolnego 0B zapoznały się z krótką historią  czekolady, jej wartościami odżywczymi i z zaleceniem, że jedzona w nadmiarze, może zaszkodzić. Atrakcją było uczestniczenie w tworzeniu czekoladowego fondue. Dzieci maczały ulubione owoce w rozpuszczonej gorącej czekoladzie. Dzieci brudne (od czekolady) i szczęśliwe mile wspominają Dzień Czekolady!

Składamy podziękowania mamie Jeremiego, bez której ten dzień by się nie udał, to ona bowiem przygotowała dla nas domowej roboty masę czekoladową.

M. Fąferek

…………………………………………………………………..

WIZYTA PANI DOKTOR

W trosce o wzbogacenie wiedzy dzieci o zdrowiu szkoła podejmuje wiele działań mających na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Z tego tytułu 8 kwietnia 2015 gościliśmy w naszych oddziałach przedszkolnych panią doktor i panią pielęgniarkę z NZOZ Kaszuby.

Pani doktor w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom role lekarzy i narzędzia, których potrzebują podczas wykonywania swojej pracy. Przede wszystkim jednak uwrażliwiała dzieci na profilaktykę zdrowia. W dobie zagrażającej wyższej zachorowalności na grypę, uświadomiła dzieciom, że należy jeść zdrowe produkty, dokładnie dbać o higienę – przed każdym posiłkiem dokładnie myć ręce, często korzystać ze spacerów, zabaw na świeżym powietrzu, zasłaniać usta i nos jak się kaszle czy kicha, za każdym czyszczeniem nosa chusteczkę wyrzucać do kosza. Zwracała również uwagę na potrzebę zgłaszania się do lekarza jak tylko dokuczać nam będą ewidentne symptomy przeziębienia – ból gardła, kaszel, katar, gorączka. Na koniec dzieci otrzymały upominki, książeczki, naklejki oraz witaminowe lizaki.

M. Fąferek, A. Sicha-Głowienka

…………………………………………………………………………..

ZAJĄCZEK W GRUPIE 0B

Wielkanocny Zajączek nie zapomniał, że w naszym oddziale przedszkolnym są same grzeczne dzieci. Choć mocno zapracowany nie mógł spotkać się z dziećmi, to zostawił dla nich słodkie niespodzianki (pamiętał też o wychowawczyni). Aby było ciekawiej, ukrył je bardzo dokładnie, pod krzaczkami, na schodach, na parapecie, obok drzewa… Jak widać na zdjęciach wszystko się udało. Och ile było radości, kiedy dzieci zauważyły woreczki z łakociami!!!

Dziękujemy Ci Zajączku!

M. Fąferek

………………………………………………………………………………

WIOSENNA RZEŻUCHA

Aby w sali grupy 0B zrobiło się wiosennie, zielono i świątecznie, dzieci zasiały rzeżuchę we wcześniej przygotowanych przez siebie kolorowych wytłoczkach po jajkach. Pamiętały o dolewaniu wody, codziennie jej doglądały. Dumnie pokazywały paluszkiem i wołały „To moje, to moje!”  Przed Świętami Wielkanocnymi dzieci zabrały swoje „stroiki”, aby w domowym ciepełku rzeżucha mogła pięknie wzrastać.

M. Fąferek

…………………………………………………………………………….

W KRAINIE CZARÓW

Kiedy tylko stopniały śniegi, gdy coraz częściej słońce pojawiało się na niebie a ptaki zwiastowały nadejście wiosny… sala grupy 0a zamieniła się w Krainę Czarów. W naszej sali pojawiło się mnóstwo kolorowych kwiatów, pięknych motyli czy papierowych budzików. Zjawiły się też różne przedmioty, które przynieśliśmy z domu, jak stare skrzynki i klucze, kwiaty z różnych tkanin, piękne materiałowe napisy, ogromne zwierciadło i urocze buteleczki z etykietką: Wypij mnie!”. Nie zabrakło również postaci białego królika, Kota Dziwaka oraz Alicji zerkającej na nasza salę zza okna. Inspiracją, bowiem były przygody „Alicji w Krainie Czarów” Lewis Carroll – angielskiej książki, spisanej w roku 1864.

Przez cały miesiąc nasza salę odwiedzali różni goście – nauczyciele i rodzice, którzy czytali fragmenty powieści i odkrywali przed nami tą tajemniczą krainę. My słuchaliśmy opowiadania z wielkim zaciekawieniem, chociaż książka nie należała do najłatwiejszych. Dzięki niej dowiedzieliśmy się więcej na temat brytyjskiej kultury i zwyczajów także nauczyliśmy się nowych słów, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Przy tym mogliśmy cały czas rozwijać naszą wyobraźnię. Każdego dnia byliśmy zaskakiwani nowym gościem. Nie mogliśmy powstrzymać radości, kiedy to do naszego przedszkola przychodził nasz rodzic i czytał jeden z fragmentów książki. Po każdym fragmencie tworzyliśmy piękne prace plastyczne, nawiązujące do tematyki książki. Nawet graliśmy w karty i….. urządziliśmy turniej warcabowy, dzięki któremu nauczyliśmy się zasad i taktyki, wykorzystywanej w tej wiekowej grze planszowej. Dla niektórych z nas było to pierwsze zetkniecie z taka grą. Niespodziewanie na koniec naszej czytelniczej akcji odwiedziła nas ….sama Alicja, która przyniosła specjalne odznaki zrobione na szydełku i wiele pysznych słodkości.

Akcja okazała się dla nas niesamowitym przeżyciem. Pozostała nam jedynie jeden wątek, którego nie udało nam się rozgryźć…czy Kraina Czarów istniała naprawdę? Już niedługo rozpoczniemy drugą część perypetii Alicji może wtedy uzyskamy odpowiedź na to pytanie.

Pragniemy złożyć ogromne podziękowanie za zaangażowanie w nasza akcję wszystkim rodzicom i nauczycielom, którzy zaleźli czas, aby przeczytać fragmenty tej powieści. Dziękujemy również naszym rodzicom przy dekorowaniu sali, w szczególności mamie Oliwiera, mamie Nataszki, mamie Tymona, mamie Gabrielle i Oliwki a także mamie Natalki, która przyprowadziła do nas prawdziwą Alicję.

Agnieszka Sicha-Głowienka

……………………………………………………………………………..

RODZICE CZYTAJĄ PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA

Czytanie bajek dzieciom w szkole jest zupełnie zwyczajną, codzienną czynnością. Można jednak zrobić coś więcej dla zapewnienia kontaktu z książką i wyrobienia nawyku czytania dla przyjemności już od najmłodszych lat. Pomogli nam w tym Rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły, którzy chętnie przyjmowali nasze zaproszenie do czytania każdego dnia.

Do głośnego czytania w grupie 0B wybraliśmy „Kubusia Puchatka”, oraz drugą część przygód misia „Chatka Puchatka”. Podczas czytania nasi goście odpowiednio modulowali głos, pewne nastroje wyrażali mimiką. Po każdej przeczytanej stronie, jeżeli była ilustrowana, pokazywali dzieciom ilustracje. Wtedy też zdarzało się, że spontanicznie reagowały np. wybuchami śmiechu. Staraliśmy się podtrzymywać ten radosny nastrój. Spotkania  dały dzieciom wiele radości i często dumy: „To moja mama czyta…, to mój tata czyta…” szeptały do siebie. Miłym akcentem były niespodzianki – cukierki, naklejki w nagrodę za piękne słuchanie bajek. Naszym niespodziewanym gościem był sam Kubuś Puchatek. W trakcie tego spotkania dzieci miały okazję przytulić się do misia, zrobić sobie z nim zdjęcie oraz zjeść smakołyki, które przyniósł dla dzieci.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i nauczycielom, którzy znaleźli czas, aby nas odwiedzić!

Grupa 0B wraz z wychowawczynią

………………………………………………………………………………

SPEKTAKL JAŚ I MAŁGOSIA

25 marca w grupach przedszkolnych odbyło się wyjście do Wejherowskiego Centrum Kultury na spektakl dla dzieci pt. Jaś i Małgosia – bajkę muzyczną do tekstu Jana Brzechwy. Sztuka została przygotowana przez Teatr Lalki Tęcza ze Słupska. Podczas przedstawienia mogliśmy podziwiać barwną i zabawną dekorację, specjalnie zaprojektowane lalki i kostiumy oraz wyjątkową muzykę.

                                                                                  Wychowawczynie gr. 0A i 0B

………………………………………………………………………………….

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY U PRZEDSZKOLAKÓW

Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego 20 marca 2015r. przywitały Panią Wiosnę. Tego dnia wszystkie przedszkolaki założyły ubrania w jej ulubionym kolorze zielonym. Pamiętaliśmy także o zrobieniu wiosennych ozdób na okna, aby jak najwięcej wiosennego nastroju zagościło w naszych salach. Następnie rozpoczęliśmy wielkie powitanie. Na początku przypomnieliśmy sobie o najważniejszych oznakach zwiastujących przyjście Wiosny. Opowiedzieliśmy sobie o powracających ptakach a nawet rozwiązywaliśmy łamigłówki matematyczne. Na końcu wyszliśmy na szkolne boisko, żeby wziąć udział w Przedszkolnej Olimpiadzie Sportowej. Tam biegaliśmy, skakaliśmy i nawet rzucaliśmy piłkami do celu. Po wielu ruchowych konkurencjach udało nam się zdobyć Puchary Pani Wiosny.

Agnieszka Sicha i M. Fąferek

……………………………………………………………………………..

ZAĆMIENIE SŁOŃCA

W dniu 20 marca 2015 dzieci z grupy 0A i 0B miały możliwość na żywo uczestniczyć w obserwacji  bardzo rzadko występującego zjawiska astronomicznego. Zaćmienie słońca, którego byliśmy świadkami wywołało duże zainteresowanie dzieci. Do obserwacji nie potrzebowaliśmy teleskopu ani żadnego profesjonalnego sprzętu, bo zjawisko było widoczne gołym okiem. Dzieci bardzo dobrze wiedziały, że nie wolno jednak patrzeć na Słońce bez ochrony. Dlatego też założyliśmy okulary słoneczne, mieliśmy przydymione szkiełko i płyty CD.

                                                                       M. Fąferek, A.Sicha-Głowienka

……………………………………………………………………………..

DZIEŃ KOBIET

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z grupy 0B złożyli życzenia i wręczyli koleżankom skromne upominki. Święto Kobiet, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki dziękują chłopcom za piękne życzenia i upominki.

M. Fąferek

………………………………………………………………………………

WIZYTA W CENTRUM EKSPERYMENT

Szóstego marca dzieci z oddziału przedszkolnego 0A i 0B  wybrały się na wycieczkę do Centrum Nauki „Eksperyment” w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Na miejscu czekała na nas cała masa zabawy. „Eksperyment” kusi tak wieloma atrakcjami, że trudno było się zdecydować od czego zacząć. W „Hydroświecie” dzieci miały możliwość zdobycia wiedzy hydrologicznej. Na wystawie, wcielając się w rolę inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy, poznały działanie śluzy, tamy, śruby Archimedesa, a nawet miały szansę stworzyć dwumetrowy wir wodny. W części zwanej „Akcja: człowiek” dzieci dowiedziały się jak zbudowane jest ludzkie ciało, jak działają zmysły, mogły także przeprowadzić wirtualną operację. Galeria „Drzewo Życia” przybliżyła dzieciom świat przyrody. Mogły na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi, a także sprawdzić jak widzą zwierzęta. Interaktywne stanowiska pozwoliły dzieciom przyswoić naturę dźwięku, czy istotę elektryczności i magnetyzmu.

Dzieci uczestniczyły również w zajęciach pt. „Nie bój się robaczku”, podczas których dowiedziały się jak przebiega badanie naukowe oraz spróbowały przy pomocy laboratoryjnych narzędzi przeprowadzić własne badania.

Wszyscy do szkoły wrócili zadowoleni i z nowymi doświadczeniami. Zachęcamy całe rodziny do odwiedzenia tego miejsca, gdzie nauka łączy się z dobrą zabawą.

                                                                                                   Wychowawczynie gr.0A i 0B

……………………………………………………………………………………………………..

KUBEK PEŁEN ZDROWIA

Dzieci z grupy 0b doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się m.in. prawidłowo odżywiać. Rozumieją potrzebę spożywania dużych ilości owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach postanowiliśmy zrobić koktajl owocowy. Przed przystąpieniem do pracy dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu-blenderem oraz jego działaniem. Utrwaliły także zasady bezpieczeństwa. Zanim zabraliśmy się do pracy dzieci dokładnie umyły ręce. Następnie wspólnie przygotowały koktajl. Na koniec  czekała wszystkich degustacja. Dzieci dzieliły się wrażeniami smakowymi, niektóre prosiły o dokładkę, a pani podkreślała wartości odżywcze koktajlu owocowego.

                                                                                     M. Fąferek

……………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

„Żyj nam babciu i dziadku póki komar i mucha morza nie wypiją, a ty mucho i komarze pij nam wodę powoli niech nam babcia i dziadek nażyją się dowoli”- tymi życzeniami przywitaliśmy nasze ukochane babcie i dziadków, kiedy przybyli do naszego przedszkola. Ten dzień, choć zimowy, był pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Przygotowaliśmy dla dziadków wiele niespodzianek. Recytowaliśmy wiersze i śpiewaliśmy piosenki. Przebraliśmy się w piękne stroje i z przejęciem odtwarzaliśmy nasze role w przestawieniu. Na koniec wręczyliśmy naszym gościom własnoręcznie wykonane upominki – kolorowe kwiatki ze zdjęciami. Po występie wszyscy zostaliśmy zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek.

Agnieszka Sicha

………………………………………………………………………………………………………..

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE

JAK CO ROKU W KARNAWALE!!!

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas.

W dniu 19 stycznia 2015 w  oddziale  przedszkolnym 0A i 0B odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach szkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, …  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.  Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok!!!

                                                                                                                                                                                                      M. Fąferek

 

…………………………………………………………………………………………………………………….

MINI ZAWODY KONSTRUKCYJNE? DLACZEGO NIE!

Każde dziecko uwielbia zabawę, zwłaszcza konstrukcyjną. Przekonały nas o tym przedszkolaki z grupy A, kiedy brały udział w mini zawodach konstrukcyjnych. Drużyna dziewcząt przeciwko grupie chłopaków. Zadaniem naszych małych konstruktorów było zbudowanie miasta z klocków lego i figur geometrycznych. Pomysłowości nie było granic. Makiety miast robiły się coraz to większe. Zabawa trwała tak długo, aż zabrakło konstrukcyjnego materiału.

 Agnieszka Sicha-Głowienka

…………………………………………………………………………………………………………………….

ZAPROJEKTUJ WYMARZONĄ CHOINKĘ

„Zaprojektuj wymarzoną choinkę” taki tytuł nosił rodzinny konkurs na wymarzona choinkę dla rodziców i dzieci z oddziału przedszkolnego. Celem  konkursu była integracja dzieci  i rodziców podczas wspólnej pracy oraz rozwijanie inwencji twórczej, pomysłowości oraz przybliżenie tradycji Bożonarodzeniowych. Uczestnicy konkursu wykonali swoje prace dowolną techniką i z dowolnych materiałów. Choinki były piękne!

Wszystkim gratulujemy pomysłowości i kreatywności!!!

M.Fąferek

…………………………………………………………………………………………………………………….

UROCZYSTE SPOTKANIE WIGILIJNE

Dnia 19 grudnia 2014 roku odbyło się Uroczyste Spotkanie Wigilijne. Przy blasku świec i światełek usiedliśmy przy stole i wspólnie zaśpiewaliśmy znane wszystkim kolędy i piosenki o tematyce świątecznej po których odbył się poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Dziękujemy za obecność i miło spędzony czas.

oodział przedszkolny

…………………………………………………………………………………………………………………….

ŚWIĘTA BEZ PIERNICZKÓW TO ŚWIĘTA STRACONE

„Święta bez pierniczków to Święta stracone” – kierując się tym przesłaniem dzieci z grupy B postanowiły zadośćuczynić tej tradycji. W dniu 15 grudnia w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia ozdabiały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami (tu wielkie podziękowania za hojność wszystkim rodzicom, którzy zakupili potrzebne produkty). Oczywiście trudno się było oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki.

Pierniczki zostały zjedzone podczas wspólnej grupowej wigilii.

M.Fąferek

…………………………………………………………………………………………………………………….

MIKOŁAJKI

Pewnego mroźnego, grudniowego poranka do odziału przedszkolnego zawitał  Święty Mikołaj. Nie mogliśmy się doczekać spotkania z nim, snuliśmy domysły o jego drodze do przedszkola. Więc kiedy usłyszeliśmy stukanie i dźwięk dzwonka wyruszyliśmy z naszych sal. Jednak okazało się, że nasz Mikołaj prędko wyruszył dalej a na szkolnych korytarzach ukrył dla nas prezenty.

Agnieszka Sicha-Głowienka

…………………………………………………………………………………………………………………….

SPOTKANIE Z AKTOREM SZYMONEM SĘDROWSKIM

W grudniu zarówno dzieci z grupy A jak i z grupy B pojechały do Teatru Miejskiego w Gdyni na spektakl pt. ”Królowa Śniegu”. Historia Kay’a i Gerdy była bardzo wzruszająca, ale też przypomniała nam o tym jak ważna jest walka dobra ze złem. Piękna Królowa Śniegu obsypywała nas srebrnymi gwiazdkami, dotykaliśmy piór Pana i Pani Kruk, a Renifer przechodził blisko naszych miejsc. Po spektaklu dzieci z grupy A nieoczekiwanie spotkały aktora Szymona Sędrowskiego, który wcielił się w rolę kruka.

Agnieszka Sicha-Głowienka

…………………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie oraz inne przytulaki opanowały nasz oddział przedszkolny. Przybyły ze swoimi małymi właścicielami do dzieci w odziale przedszkolnym, żeby bawić się, świętować i uczyć.

Gimnastyka z pluszakami i gorące rytmy Misio-disco. Konkursy i zagadki. Aktywność plastyczna o misiowej tematyce oraz czytanie tekstów i bajek, czyli Misie w literaturze. Tak świętowaliśmy we wtorek (25.11.2014) ten wyjątkowy dla dzieci Dzień Pluszowego Misia.

– Aby uczynić święto pluszowego misia szczególnym, przygotowałyśmy dla naszych przedszkolaków wiele aktywności koncentrujących się wokół ich ukochanych przytulanek. Impreza spodobała się dzieciom, a dobra zabawa miała też wartość edukacyjną.

M.Fąferek

…………………………………………………………………………………………………………………….

HALLOWEEN PO ANGIELSKU

W naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Halloween ale tym razem po angielsku. Było strasznie….wesoło. Wszyscy poprzebieraliśmy się  w ulubione stroje i założyliśmy maski. Tego dnia braliśmy udział w wielu konkurencjach sprawnościowych i tanecznych. Nauczyliśmy się wielu angielskich słów i mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności w Monster Quiz. Na końcu czekała na nas słodka niespodzianka. Robiliśmy pianki na patykach, które oblewaliśmy gorąca czekoladą lub miodem i obsypywaliśmy orzeszkami, kolorową posypką a nawet ziarnami słonecznika.

Agnieszka Sicha-Głowienka

…………………………………………………………………………………………………………………….

OWOCOWY BLUES

Jesień to najlepszy czas na przygotowanie zdrowej owocowej sałatki. Grupa 0B wybrała się na stragan, aby kupić potrzebne produkty. Wcześniej wraz z Panią przygotowaliśmy listę zakupów, torebki oraz pieniążki. Każda miał swój wkład w robienie zakupów.

Kiedy mieliśmy już potrzebne owoce, samodzielnie kroiliśmy i przyrządziliśmy sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Aby zapobiec chaosowi w trakcie przygotowań zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Przyrządzanie sałatek dało nam wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy w właściwym funkcjonowaniu organizmu. Efektem końcowym wspólnej pracy było próbowanie i smakowanie własnych wyrobów.

M.Fąferek

…………………………………………………………………………………………………………………….

WARSZTATY LOGOPEDYCZNE

22 października i 6 listopada w naszej szkole po raz pierwszy w miłej i wesołej atmosferze odbyły się w oddziałach przedszkolnych grupy A i grupy B warsztaty logopedyczne dla rodziców i dzieci, poprowadzone przez panią logopedę Lucynę Pocobiej. Celem warsztatów było zachęcenie rodziców do systematycznych ćwiczeń poprzez wspólną zabawę, które stymulują narządy mowy dziecka.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej pt: „Chcę, aby moje dziecko mówiło poprawnie”, podczas której rodzice dowiedzieli się, jak przebiega rozwój mowy dziecka od pierwszych miesięcy do ukończenia 7 roku życia, jak należy prawidłowo oddychać oraz jak wspomagać rozwój mowy dziecka. Dużo radości zarówno dzieciom jak i rodzicom sprawiło „kołysanie misia”, dmuchanie na kolorowe piórka, wyścigi statków, a także przenoszenie za pomocą słomki kropek na biedronki, karmienie chrupiącymi kuleczkami, jedzenie paluszków bez pomocy rąk czy zlizywanie czekolady. Były też zabawy w „minki” oraz zabawy słuchowe.

Na zakończenie wszystkie dzieci za wspólną gimnastykę buzi i języka otrzymały naklejki, a rodzice propozycję ćwiczeń do wykonywania w domu.

…………………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ CHŁOPAKA GRUPA A

We wrześniu dziewczynki z grupy A przygotowały dla chłopców papierowe rakiety. Wykonały je z kolorowego papieru i krepy. W każdej rakiecie pojawił się również autoportret chłopaka. Statki kosmiczne szybko okazały się wspaniałym upominkiem… zwłaszcza do zabawy.

Agnieszka Sicha-Głowienka

…………………………………………………………………………………………………………………….

DZIEŃ CHŁOPAKA GRUPA B

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Dziewczynki z grupy 0B nie zapomniały o swoich kolegach i z okazji Dnia Chłopaka złożyły chłopcom najlepsze życzenia oraz wręczyły im prezenty-niespodzianki. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

M.Fąferek

……………………………………………………………………………………………………………………..

NURKOWANIE MOJE HOBBY

13 listopada nasz oddział przedszkolny odwiedził pan Tomasz – Tata Madzi, który opowiedział dzieciom o swojej pasji, czyli nurkowaniu. Pan Tomasz przekazał przedszkolakom dużo ciekawych historii dotyczących wypraw nurkowych oraz zademonstrował prawdziwy strój nurka. Dzieci mogły zobaczyć także film przedstawiający podwodny świat podczas jednej z wypraw nurkowych. Mnóstwo wrażeń i pozytywnych emocji dostarczyło przedszkolakom to spotkanie.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi za przekazanie tak ciekawych opowieści o podwodnym, ciekawym świecie.  Mamy nadzieję, że w przyszłości niejeden przedszkolak spróbuje nurkować i pokocha przebywanie pod wodą tak jak nasz gość.

                                               Oddział przedszkolny: gr. 0A i 0B.

…………………………………………………………………………………………………………………….

WIZYTA W MUZEUM

Pewnego październikowego poranka dzieci z grupy A i B wybrały się na spacer do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Miały okazje dowiedzieć się więcej o historii pałacu, poznaliśmy kaszubski alfabet i nauczć się kilku zwrotów w języku kaszubskim. Okazało się, że muzeum kryje w sobie wiele ciekawych komnat. Uczniowie zwiedzili salę z kaszubskimi instrumentami i naczyniami. Przyglądali się licznym eksponatom, takimi jak książki, fotografie, widokówki i stare maszyny pisarskie. Odwiedzili dawną salę lekcyjną a nawet upiorną komnatę czarownicy.

Agnieszka Sicha-Głowienka

…………………………………………………………………………………………………………………….

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

W dniu 29 września obchodziliśmy w naszych oddziałach przedszkolnych Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia urządziliśmy Dzień Indiański. Już od rana trwały gorące przygotowania. Dzieci poznały życie i kulturę Indian. Mieszkały w tipi, strzelały z łuku i procy, ujeżdżały konia. Końcowym punktem programu było otrzymanie indiańskiego imienia oraz pamiątek. Było dużo radości i wspaniałej zabawy.

M.Fąferek