KWIECIEŃ 2012
Pierwszy międzyszkolny konkurs recytatorsko-muzyczny w języku kaszubskim
Dnia 21 kwietnia w SP nr 9 w Wejherowie odbył się pierwszy międzyszkolny konkurs recytatorsko-muzyczny w języku kaszubskim dla
klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej. Naszą szkołę reprezentowali kolejno – z klasy III Nadia Zakrzewska, Marta Bargańska, Zuzia Stanzecka oraz Mateusz Piotrowicz, a z klasy II Maja Główczeska.
Do konkursu przystąpiło trzydziestu uczniów z kilku szkół wejherowskich. Wszyscy spisali się doskonale, a komisja konkursowa wyłoniła tych najlepszych z najlepszych.
Nasi uczniowie zajęli dwa wysokie miejsca!!!
Nadia Zakrzewskiej – II miejsce
Patryka Podbiał – III miejsce
Wyróżnienia otrzymali pozostali nasi uczniowie!
Marta Bargańska, Mateusz Piotrowicz, Zuzia Stanzecka i Maja Główczeska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
———————————————————————————————————————————————————-
MARZEC 2012
Dzień Jedności Kaszubów w Wejherowie
Dziewiętnastego marca 2012 roku odbyła się na terenie Wejherowa promocja kaszubszczyzny. Nasze dzieci klas I-III pod opieką nauczycieli wymaszerowały ze szkoły o godzinie 13:30 i udały się na plac Wejhera, gdzie otrzymały balony wypełnione helem.
Chłopcy dostali balony w kolorze czarnym, a dziewczynki w kolorze żółtym. Wszystkie dzieci z opiekunami różnych szkół ustawiono w wyznaczonym miejscu, by razem stworzyć czarno-żółte serce wśród powiewających flag kaszubskich. Balony o godzinie 14:30 zostały wypuszczone przez dzieci w powietrze, a cała uroczystość została nagrana przez media. Całe przedsięwzięcie miało na celu zintegrować dzieci, młodzież i dorosłych naszej małej ojczyzny. Pomimo dość silnego wiatru, dzieci z powiewającymi flagami kaszubskimi i uśmiechem na twarzy wróciły do szkoły.
A. Kotłowska
Wycieczka do Gdańska na obchody Dnia Jedności Kaszubów
Dnia siedemnastego marca 2012 roku 13-tka dzieci z klas I-III ucząca się języka kaszubskiego w naszej szkole, pojechała z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Wejherowie do Gdańska. Tego dnia wyjechaliśmy autokarem około godziny ósmej, wszyscy byli uśmiechnięci i ciekawi co zobaczą w Gdańsku.
Dojechaliśmy do Gdańska Oliwy i przespacerowaliśmy się wszyscy po Parku Oliwskim. Następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 udały się na warsztaty z malowania na szkle, a nasze dzieci w tym czasie obejrzały wystawę stałą dotyczącą kultury ludowej Pomorza Gdańskiego i obejrzały ciekawy film i wystawę pt. „Bora-Indianie Amazonii” Następnie udaliśmy się do Katedry Oliwskiej gdzie dzieci zobaczyły słynne organy. Usłyszały historię powstania tych organ, oraz kilka innych ciekawych legend związanych z samą Katedrą. Po wyjściu z Katedry dzieci udały się na warsztaty z malowania na szkle, gdzie powstały piękne prace, które dzieci zabrały ze sobą do domu.
Po skończonych warsztatach udaliśmy się wszyscy autokarem do Gdańska na Obchody Dnia Jedności Kaszubów. Przeszliśmy z flagami kaszubskimi przez Stare Miasto, potem udaliśmy się na koncert zespołu Stolem, który odbył się w Dworze Artusa. Podczas koncertu dzieci usłyszały różne pieśni kaszubski z towarzyszeniem kaszubskich instrumentów tj. burczybas, diabelskie skrzypce, akordeon, skrzypce, trąbka. Po koncercie poszliśmy jeszcze z flagami nad Motławę gdzie zrobiliśmy kilka zdjęć z jednookim piratem i udaliśmy się do autokaru i zjedliśmy pyszne pączki. Wróciliśmy na teren szkoły o godzinie 15:30.
Wizyta w Radiu "Kaszëbë"
Dziewiętnastego stycznia 2012 dzieci uczące się języka kaszubskiego w naszej szkole odwiedziły w Rumii siedzibę Radia Kaszëbë. Pani Edyta Giermek oprowadziła dzieci i opowiedziała jak wygląda praca w radiu. Dzieci miały również możliwość nagrania w studiu życzeń na dzień Babci i Dziadka, które zostały wyemitowane 21 i 22 stycznia na antenie Radia Kaszëbë.
Najbardziej naszym uczniom podobał się udział w audycji na żywo gdzie powiedziały parę słów na antenie i zaśpiewały piosenkę w języku kaszubskim. Pani Agnieszka prowadząca audycję bardzo pochwaliła nasze dzieciaki więc jest szansa że jeszcze je usłyszymy w Radiu Kaszëbë.
A. Kotłowska
———————————————————————————————————————————————————-
LISTOPAD 2011
Kaszubskie warsztaty Bibliotece Publicznej w Strzebielinie
W ramach dalszych zagadnień programowych nauczania języka kaszubskiego, realizacja zadań edukacyjnych odbyła się w formie warsztatów w Bibliotece Publicznej w Strzebielinie, do której dojechaliśmy pociągiem SKM.
W bibliotece przywitała nas pani Kazia bibliotekarka i pani Ela, która ubrana w strój kaszubski opowiedziała krótką historię haftu kaszubskiego. Dzieci zapoznały się z kolorystyką i symboliką haftu kaszubskiego. Nauczyły się również mówić niektóre kolory w języku kaszubskim, a także pokolorowały jeden z haftów kaszubskich zgodnie z instrukcją pani Eli. Pod koniec warsztatów wspólnie zaśpiewaliśmy z akompaniamentem gitary poznane na lekcjach kaszubskiego piosenki, a pani Kazia poczęstowała wszystkich pysznymi batonikami.
W drodze na dworzec PKP w Strzebielinie wstąpiliśmy na plac zabaw, a następnie przeszliśmy przez las, w którym podczas wojny Kaszubi bronili się przed Niemcami. Dzieci zobaczyły gdzie kiedyś było lotnisko, pas startowy oraz hangary. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy pociągiem do Wejherowa na dworzec PKP gdzie na dzieci czekali już rodzice.
Aleksandra Kotłowska
———————————————————————————————————————————————————-
PAŹDZIERNIK 2011
Szlakiem Róży – j. kaszubski w terenie
W ramach nauczania języka kaszubskiego dnia 08 października odbyła się wycieczka pt: “Moja mała Ojczyzna – poznajemy swoje miejsce zamieszkania i okolice”. Wycieczkę prowadziły Pani Aleksandra Kotłowska-nauczyciel języka kaszubskiego oraz muzyki oraz Pani Aleksandra Kurowska-Susdorf nauczyciel języka angielskiego, przewodnik PTTK oraz autor ścieżki edukacyjnej Szlak Róży.
Wycieczka ta była szlakiem turystycznym pt. Szlak Róży; Wejherowo – Duchowa stolica Kaszub. Jest to autorski pomysł uzupełniony o karty pracy dla dzieci. Uczniowie w grupach rozwiązują zadania problemowe, odszukują róż ukrytych w Wejherowie, bawią się w edukacyjne podchody. Nasza Szkoła jest pierwszą placówką, która wciela w życie ten nowatorki pomysł!Jako pierwsze dzieci zwiedziły Ratusz w Wejherowie gdzie poznały historię powstania Wejherowa oraz dowiedziały się, jakie znaczenie symboliczne ma róża dla miasta Wejherowa. Uczniowie zwiedzili również pomieszczenia historyczne, gdzie obejrzały makietę Kalwarii Wejherowskiej, zapoznały się z instrumentami kaszubskimi oraz odśpiewały pieśń – Kaszubskie nuty. Natomiast przy stole w sali obrad błyskawicznie rozwiązały pierwsze karty pracy. Wychodząc z wejherowskiego Ratusza dzieci odwiedziły również salę więzienną.
Drugim punktem Szlaku Róży był kościół św. Anny gdzie dzieci odnalazły znajdujące się namalowane i wyrzeźbione róże na ołtarzu oraz witrażu oraz odmówiły modlitwę Ojcze nasz w języku kaszubskim. Po wyjściu z kościoła udaliśmy się do ciastkarni Kaszubski Pączek gdzie ze smakiem zjedliśmy pyszne pączki, po czym ruszyliśmy w stronę Kalwarii, przechodząc przez aleję różaną. Na kalwarii dzieci miały za zadanie odnaleźć kaplicę, która jest najstarsza oraz taką której elewacja pokryta jest rzeźbionymi różami. Oczywiście wszyscy spisali się znakomicie nie było problemu ze znalezieniem właściwych kaplicy.
Ostatnim punktem Szlaku Róży było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej. W drodze do celu dzieci pobawiły się na placu zabaw w Parku Majkowskiego.W muzeum uczniowie rozwiązali resztę kart pracy oraz zwycięska drużyna (tym razem remisJ) otrzymała nagrody, dzieci obejrzały instrumenty kaszubskie, stroje kaszubskie i odśpiewały piosenkę “Wele wele wetka” przy akompaniamencie kaszubskich instrumentów perkusyjnych. Na koniec p. Ola Kurowska mianowała wszystkich na Rycerzy Róży.
A. Kotłowska, A. Kurowska-Susdorf