Lekcje Języka Kaszubskiego w Filharmonii Kaszubskiej
Dnia 25 czerwca 2013 dzieci uczące się języka kaszubskiego odwiedziły Filharmonię Kaszubską.
Zostały oprowadzone po nowym obiekcie gdzie zobaczyły:
– pracownie plastyczne: rysunku i malarstwa, rzeźby, ceramiczną
– sale prób: orkiestry, chóru, nauki gry na gitarze, teatru, baletu
– studio nagrań i reżyserkę akustyka
– małą salę kinową oraz dużą salę koncertową i galerię wystawienniczą
Po zwiedzaniu, dzieci udały się do sali prób chóru i nauki gry na gitarze, gdzie odbyły się zajęcia muzyczne poprowadzone przez Panią Olę Kotłowską. Nauczyły się piosenki kaszubskiej „Kaszebe wołają nas” i zaśpiewały ją na profesjonalnej scenie prób chóru. Podczas nauki piosenki dzieci poznały tajniki dyrygentury, same mogły spróbować zadyrygować chórem, oraz zatańczyć w parach do wykonywanej piosenki.
A. Kotłowska
Język kaszubski w podróży
Dnia 19 czerwca dzieci uczące się języka kaszubskiego wyjechały na wycieczkę do Swołowa (koło Słupska). Wyjechaliśmy autokarem o godzinie 8:00 z Wejherowa. Podczas podróży dzieci śpiewały polskie i kaszubskie piosenki przy akompaniamencie gitary. Na miejsce dojechaliśmy o godzinie 10:10 gdzie udaliśmy się na warsztaty pt: Z gliny jesteśmy. O roli gliny w życiu człowieka. Dzieci dowiedziały się jaka jest rola gliny w życiu człowieka, i jakie jest jej zastosowanie. Warsztaty przybliżyły tematykę powstawania ceramiki i jej rozwój od zarania dziejów po dzisiejsze czasy. Dzieci dowiedziały się jakie ludy kulturowe zostawiły po sobie ceramiczne pamiątki na Pomorzu.
Każde dziecko wykonało glinianą pamiątkę. Młodzi poznali materiał plastyczny jakim jest glina, różne techniki jej lepienia i formowania, nauczyli się tworzenia samemu od podstaw. Dzieci stworzyły bardzo ciekawe prace, zajęcia pobudziły ich kreatywność i wyobraźnię.Po zajęciach zwiedziliśmy dwie muzealne zagrody Albrechta gdzie dzieci zobaczyły jak kiedyś budowano domy i jak mieszkano. Po zwiedzeniu zagród udaliśmy się do gospody kaszubskiej gdzie przygotowano dla nas ognisko. Piekliśmy kiełbaski, bułeczki, a po ognisku chłopcy na polanie grali w piłkę a dziewczynki zbierały kwiatki i wspólnie się bawiły. O godzinie 13 udaliśmy się do autokaru gdzie wróciliśmy w podróż powrotną do szkoły. Podczas powrotu chwilę pośpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary jednak zmęczenie dało się we znaki i niektóre dzieci ze zmęczenia zasnęły. Do szkoły dojechaliśmy o godzinie 15:10.
A. Kotłowska
———————————————————————————————————————————————————-
STYCZEŃ 2012
I Wejherowski Konkurs Kolęd i Pastorałek Kaszubskich
W środę, 9 stycznia 2013 r., w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie odbył się I Wejherowski Konkurs Kolęd i Pastorałek Kaszubskich organizowany przez naszą szkołę, przy wsparciu Muzeum Piśmiennictwa Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie.
Celem konkursu było wzbudzenia zainteresowania uczniów od najmłodszych lat kaszubską pieśnią bożonarodzeniową, ukazanie piękna i wartości kultury kaszubskiej oraz promocję muzycznych talentów dzieci.
Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: przewodniczący komisji Tomasz Fopke, członkowie: Izabela Bukowska oraz Roman Drzeżdżon.
Konkurs oceniano w dwóch kategoriach. W pierwszej zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych szkół podstawowych zaś w drugiej kategorii uczestniczyli uczniowie z klas drugich i trzecich szkoły podstawowej.Po zakończeniu przesłuchania głos zabrał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie pan Henryk Kanczkowski.
W konkursie wzięły udział: Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, Słoneczne Przedszkole, Szkoła Podstawowa nr 8, oraz Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1.
Komisja przyznała następujące miejsca.
W grupie oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej:
I miejsce –Inga Solis – SP Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego,
II miejsce Amelia Walasiak- SSP nr 1,
III miejsce Maria Markiewicz SP Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego i Maja Adamczyk- SSP nr 1
wyróżnienia Wiktoria Sirocka SP nr 9 i Paulina Grochowska Słoneczne Przedszkole
W kategorii klas drugich i trzecich:
I miejsce Aleksandra Pilarska- SP nr 8
II miejsce Magda Stanzecka – SP Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego
III miejsce Oliwia Ciesielska SSP nr 1 oraz Kinga Bądkowska SP Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego
Wyróżnienia Nikola Hebel – SP nr 8 i Helena Szatkowska – SSP nr 1
Wszystkim uczestniczącym serdecznie dziękujemy.
Elementy haftu kaszubskiego we współczesnych strojach
W sobotę 08.12.2012 roku dzieci uczące się języka kaszubskiego w naszej szkole miały możliwość uczestniczyć w warsztatach mody hiszpańsko-kaszubskiej. Nasz gość specjalny- asystentka językowa z Hiszpanii – Rocio Gaztelumendi (Rozi) przedstawiła dzieciom na początku zajęć prezentacje mody hiszpańskiej. Wcieliła się w rolę eksperta mody, doradcy ale i nauczyciela trudnej sztuki ruszania się na wybiegu. Uczniom podobały się wyświetlane zdjęcia i niektóre z nich wywoływały uśmiech, zdziwienie i zaskoczenie na twarzy dzieci. Wybrani uczniowie przebrali się w stroje kaszubskie i po prezentacji slajdów ze strojami kaszubskimi przedstawiły Rozi, na żywo jak wygląda ludowy strój kaszubski. Dzieci przeszły po wybiegu w rytm zimowej piosenki kaszubskiej „Pada śnieg” Weroniki Korhals.
Po przedstawieniu ludowych strojów kaszubskich nadszedł czas na zaprojektowanie współczesnego stroju z elementami haftu kaszubskiego. Dzieci zaczęły od wyboru haftu kaszubskiego, po czym pokolorowały je zgodnie z wzorami kaszubskimi a następnie z pomocą obecnych pań wcieliły w życie pomysł na swój nowoczesny strój wykorzystując szary papier, krepę, nożyczki, klej, taśmę, zszywacz itp. Kiedy strój był gotowy dzieci nakleiły wcześniej pokolorowane wzory haftów po czym zaprezentowały się w tych strojach na wybiegu idąc w rytm słyszanych melodii współczesnych z elementami folkloru kaszubskiego. W rolę fotografa wcieliła się pani Aleksandra K.S. która zrobiła dużo wspaniałych zdjęć, ekspertem od mody był oczywiście nasz gość z Hiszpanii, a pani Aleksandra K, dbała by nie zabrakło muzyki podczas prezentacji tych strojów.
Na koniec zajęć Rozi zaprezentowała hiszpańska świąteczną kolędę Feliz Navidad, a my zaśpiewaliśmy jej kaszubską pastorałkę. Były to wyjatkowe warsztaty wielkokulturowe i wielojęzykowe. Bawiliśmy się wspólnie w klimacie kaszubskim, angielskim, hiszpańskim i polskim!!!
A. Kotłowska
Co wspólnego mają balony z językiem kaszubskim
Tym razem uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej w ramach nauczania języka kaszubskiego wzięły udział w warsztatach balonowych Twórczego Myślenia. Odbyły się one 24 października tego roku. Podczas tych zajęć obudziła się w dzieciach kreatywna moc pomysłów, tworzyły z balonów przeróżne rzeczy. Pani Dominika pokazała uczniom jak zrobić pieska z balonów, a następne pomysły dzieci realizowały samodzielnie. Powstawały rozmaite dziecięce cuda z kolorowych balonów.
W trakcie zajęć dzieci śpiewały kaszubskie piosenki i powtarzały nazwy kolorów kaszubskich a pod koniec zajęć wspólnie z panią stworzyły wzór haftu kaszubskiego z balonów. W nagrodę na koniec warsztatów otrzymały balonowe prezenty zrobione wspólnie z panią Dominiką: kotki, skrzydła wróżek, skrzydła motyli, korony, kwiatki, miecze, kaski, serduszka i inne. To były naprawdę udane zajęcia.
A. Kotłowska
———————————————————————————————————————————————————-
PAŹDZIERNIK 2012
Balonowe zajęcia
Dnia 11 października 2012 roku uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej w ramach nauczania języka kaszubskiego wzięły udział w warsztatach balonowych Twórczego Myślenia. Miały one na celu przybliżyć uczniom znaczenie kolorów w haftach kaszubskich, oraz utrwalić nazywanie tych barw w języku kaszubskim. Na początku zajęć została przedstawiona uczniom legenda stworzenia świata i skąd wzięła się nazwa Kaszuby, a także wyjaśnione zostały znaczenia symboliczne kolorów haftu kaszubskiego. Dzieci wspólnie z panią Dominiką wykonały pieska z balonów, a w nagrodę pani stworzyła dla nich z balonów różne fajne rzeczy: kotki, skrzydła wróżek, skrzydła motyli, koronę, kwiatki, miecze, kaski, serduszka. Na koniec warsztatów pani Dominika pokazała jak zrobić z balonów haft kaszubski. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały i wyszły z nich uśmiechnięte i zadowolone.
A. Kotłowska
———————————————————————————————————————————————————-
WRZESIEŃ 2012
Ciekawe miejsce na ziemi kaszubskiej
W dniu 13 września 2012 odbyła się wycieczka dla dzieci uczących się języka kaszubskiego w naszej szkole. Tego dnia o godzinie 10:00 wyjechaliśmy autokarem do Żelistrzewa, miejscowości położonej na ziemi kaszubskiej niedaleko Pucka, w której znajduje się „Wioska Indiańska”.
Na miejscu przywitał nas wódź plemienia i jego squaw (żona). Wódź każde dziecko przyjął do swojego plemienia podczas uroczystości nadania imion i malowania twarzy. Uczniowie sami wybierali imiona. Następnie dzieci uczyły się strzelać z łuku oraz rzucać tomahawkiem, po czym zaśpiewały piosenkę indiańską by odgonić deszcz.
Kolejną atrakcją był przejazd kucykiem, każde dziecko mogło spróbować swoich sił w siodle, a następnie rzucić włócznią. Podczas słuchania opowieści wodza Indian, dzieci dowiedziały się bardzo ciekawych rzeczy o plemieniu Indian, niektóre potrafiły tez bardzo dużo same powiedzieć na ich temat.
Kiedy skończyły się opowieści wodza Indian, dzieci nauczyły się magicznego tańca i wspólnie z żoną wodza (squaw) go zatańczyły, doskonale się przy tym bawiąc. Na koniec wodź rozpalił ognisko przy którym uczniowie upiekli kiełbaski, bułeczki oraz ziemniaki dowiadując się jak brzmią po kaszubsku słowa – ognisko, mijsce na ognisko, kiełbasa, bułka, ziemniak.
Gdy miejsce naszych zabaw zostało wspólnie posprzątane udaliśmy się do autokaru i ok. godziny 15:00 wrócilismy do szkoły. Dzieci troszkę zmęczona, ale najedzone i zadowolone.
A. Kotlowska