MAJ 2014

Flora i fauna morska po kaszubsku

———————————————————————————————————————————————————- 

MARZEC 2014

Zajęcia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Dzieci uczęszczające na zajęcia z języka kaszubskiego 27 marca udały się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W czasie pobytu obejrzały różne komnaty, skrywające bardzo ciekawe kaszubskie historie. Nauczyły się kilku nowych kaszubskich słów i z zainteresowaniem słuchały opowieści snutych przez przewodnika i pani z języka kaszubskiego. Każda kolejna zwiedzana komnata odkrywała przed nimi nowe tajemnice oraz utrwalała dotychczasową wiedzę o Kaszubach. Zobaczyły stary ogromny piec w którym kiedyś piekło się ciasta i pieczywo, miały możliwość wejść do środka pieca i dotknąć jego ścian. Dowiedziały dlaczego Aleksander Majkowski i Gerard Labuda to ważni obywatele naszego regionu. Usłyszały jak postępowano z pomorskimi czarownicami… Zobaczyły eksponowane w muzeum starodawne pomorskie instrumenty i zagrały na niektórych z nich.Następnie udały się na warsztaty o ciepło brzmiącej nazwie „Kaszubiaczek-Misiaczek”. Przy pomocy pani Edyty utrwaliły kolory oraz wzory haftu kaszubskiego.

Główną atrakcją zajęć było samodzielne szycie poduszeczki w kształcie dzwoneczka. Dzieciom bardzo podobały się ręczne robótki, chociaż szycie było kłopotliwą czynnością. Po zakończonych warsztatach, w głównej sali muzeum dzieci wspólnie zaśpiewały cukierkową piosenkę „Bómk” do której słowa napisał obecny dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej pan Tomasz Fopke a melodię skomponowała nasza pani Ola z muzyki.  Maja z klasy II B  spróbowała swych sił jako solistka.  Kolejne zajęcia oswajania języka kaszubskiego pobudziły dziecięcą wyobraźnię, zaciekawiły, ale przede wszystkim pozwoliły tworzyć, doświadczać, przeżywać.

A. Benke, A. Kotłowska

 

Przygoda z telewizją

27 listopada nasze dzieci z klas I – III wyłonione do projektu kaszubskiego, zostały nagrane przez TTM w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Dzieci spisały się na medal przeżyły swoja pierwszą przygodę przez kamerą i będą mogły zobaczyć się w telewizji już niedługo. Więcej zdjęć i informacji w wkrótce! 

 

Nasze dzieci w telewizji!

Oto poniżej obiecany wcześniej linki do filmiku gdzie nasze dzieci z klas I – III wyłonione do projektu kaszubskiego, zostały nagrane przez TTM w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Gratulujemy dzieciom debiutu w telewizji.

[LINK NR 1]

[LINK NR 2] 

„Kopciuszek”

Scenariusz i reżyseria – Aleksandra Kotłowska

kostiumy – Barbara Karpisz, Aleksandra Kotłowska, rodzice dzieci

scenografia – Barbara Karpisz, Aleksandra Kotłowska,

Kopciuszek – Agata Piotrowicz kl III

Macocha – Helena Szatkowska kl III

Wróżka – Maja Telszewska kl II a

Siostra – Paulina Podbiał kl I

Siostra – Karolina Hinc kl II a

brat – Igor Makowski kl II a

brat – Paweł Pastwa kl II a

Generał – Nikodem Klein kl II b

Generał – Kacper Jakubowski kl II b

———————————————————————————————————————————————————- 

WRZESIEŃ 2013

Kaszubski Park Miniatur

10 września 2013 roku dzieci klas I-III SP uczęszczające na lekcje języka kaszubskiego wyjechały na wycieczkę do Kaszubskiego Parku Miniatur znajdującego się u podnóża wsi Mirachowo.Na początku wycieczki dzieci zostały oprowadzone po parku, gdzie zobaczyły miniaturowe budowle z całego świata i dowiedziały się wiele ciekawych informacji na ich temat. Następnie w gabinecie śmiechu było bardzo wesoło. Dzieci zobaczyły swoje odbicie w nietypowy sposób. Duży, mały, wysoki, gruby, chudy, odbicia w krzywych zwierciadłach były zabawne, ale też przerażające, ponieważ każdy fragment sylwetki odbijany był przez inną część lustra,  dzięki czemu nogi mogły być długie i szczupłe, talia krótka i szeroka a reszta odwrócona. Następnie odważne dzieci weszły do Zamku Strachu gdzie zostały sam na sam z Drakulą i innymi upiorami. Niektórzy wchodzili nawet po kilka razy!

Po dreszczach emocji uczniowie weszli do Bajkowej Krainy, w której zobaczyły kilkadziesiąt postaci z ulubionych bajek, a następnie miały też możliwość nakarmić tamtejsze zwierzęta. Nadszedł tez czas na ognisko, na którym część dzieci piekło bułki i kiełbaski, a niektóre bawiły się na placu zabaw. Gdy ognisko wygasło udaliśmy się do sklepu z pamiątkami, a następnie do autokaru, którym wróciliśmy do szkoły. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu wycieczka się udała.

A. Kotłowska