Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczymy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.

———————————————————

ROK 2016/2017

——————————————————–

To rok sukcesu drużyn odysejowych. Do eliminacji regionalnych konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów przystępują aż trzy drużyny prowadzone przez trenerki Agnieszkę Gwizdalską i Barbarę Karpisz. Dwie z nich rozwiązują problem „ Od czasu do czasu Omer” i dostają się do XXVI Finału Ogólnopolskiego. Trzeciej, pracującej nad problemem „Bohater bardzo super…cdn.” Zabrakło trochę szczęścia.

Finał Ogólnopolski w Gdyni to wielkie wyzwanie i duży stres. Dziewczęta z klasy V są bardzo niezadowolone z rozwiązania problemu spontanicznego. Wieża z piłeczek do pin ponga, którą miały zbudować, zawala się na minutę przed końcem czasu. Grupa gimnazjalistów jest bardzo chwalona za nietypowe przedstawienie i zadowolona z pracy na spontanie. Jednak los bywa czasem przewrotny. Starsi odpadają, a do Finału Europejskiego na Białorusi z trzeciego miejsca dostaje się drużyna najmłodsza.

Zaczyna się wojna nerwów. Trzeba zebrać pieniądze na wyjazd, załatwić wizy, transport, ubezpieczenia oraz przetłumaczyć scenariusz. Wszystko w trzy tygodnie. Praca wre. Po 16 godzinach podróży 23 kwietnia 2017 roku docieramy do Zubronoka- młodzieżowego ośrodka pod Mińskiem.  Po prezentacjach przedstawienia, które powstało w Polsce i rozwiązaniu „spontanki”, dziewczynki są najlepsze. Wiedzą jednak, że te dwa elementy, choć oceniane, nie wpływają na lokatę. Liczy się praca i przedstawienie w drużynowym Miksie z Rosja i Chinami. Niestety złośliwość losu sprawia, że drużyna z Szanghaju nie przyjeżdża. W osłabieniu, wraz z młodzieżą z Petersburga pracują całe dnie i wieczory, czasem do późnej nocy. Porozumiewają się po polsku, rosyjsku i angielsku – w czym pomaga pani Monika Cannon-Tymińska. Powstaje przedstawienie, w którym mieszają się baśnie polskie i rosyjskie. Jednym z wymogów konkursu jest umieszczenie w spektaklu samodzielnie zrealizowanego wideo. Jest ciężko bez Internetu i sprzętu do nagrywania, ale drużyna nie poddaje się. Współpraca układa się wzorowo, zawiązują się przyjaźnie, dbamy o siebie nawzajem.

Wieczorna gala 27 kwietnia to apogeum radości i niepewności, a jednak marzenia sie spełniają. ZDOBYWAMY TYTUŁ MISTRZÓW EUROPY! To jedna z najpiękniejszych chwil!

W drodze powrotnej w ramach odpoczynku i relaksu zwiedzamy Wilno i Troki w chłodnej aurze, ale szczęśliwi jak nigdy dotąd. 

———————————————————-

ROK 2015/2016

———————————————————–

Z regionalnych zmagań Odysei Umysłu powróciliśmy z tarczą. Dwie drużyny z pierwszej grupy wiekowej dostały się do Finału Ogólnopolskiego. Drużyna z klasy V zajęła II miejsce w problemie "Bajka masowego rażenia", zaś ekipa klasy IV A awansowała do finału z IV miejsca w problemie "Między nami zwierzakami". Najstarszej grupie zabrakło odrobiny szczęścia i dosłownie jednego punktu. Finał ogólnopolski był pełen wspaniałej odysejowej zabawy: świetnie się bawiliśmy na gali i imprezie integracyjnej, poznaliśmy fajne drużyny kumpelskie, potrafiliśmy przekuć nawet stresujące momenty w chwile beztroskiej zabawy. Osiągnęliśmy wiele! Drużyna p. Agnieszki Gwizdalskiej i Basi Karpisz tuż za podium – na IV miejscu w Polsce, a ekipa p. Ani Błaszczyk, która do konkursu przystąpiła po raz  pierwszy, uplasowała się w połowie stawki na 7 miejscu. BRAWO! Będziemy ten weekend wspominać bardzo długo! A drużyny już zbierają siły i pomysły na kolejny rok.

———————————————————–

ROK 2014/2015

———————————————————–

W roku szkolnym 2014/2015 do Międzynarodowego  Konkursu kreatywnego myślenia Odyseja Umysłu przystąpiły aż trzy drużyny stworzone z uczniów klas IV, V, VI i I gimnazjum. Wybrały one dwa tematy problemów długoterminowych ”Gra z puszką Pandory” i „Jak w starym kinie”. Wszystkie grupy w eliminacjach regionalnych 1 kwietnia w Gdańsku dały z siebie wszystko. Niestety do ścisłego finału ogólnopolskiego weszła tylko jedna z nich w składzie:

Maja Jesionowska, Agata Piotrowicz, Helena Szatkowska, Oliwia Ciesielska, Maja Główczewska,  Dorian Szumny.

Pod czujnym okiem Barbary Karpisz i Agnieszki Gwizdalskiej doskonalili swoje przedstawienie, które stało się 8 minutowym rozwiązaniem problemu „Jak w starym kinie” i ćwiczyli rozwiązywanie problemów spontanicznych. W ostatecznej klasyfikacji po dwóch dniach zmagań 28 i 29 marca znaleźli się na 11 miejscu wyprzedzając 60 drużyn z całej Polski.

 

————————————————————-

ROK 2013/2014

————————————————————-

Znów minął rok przygotowań do konkursu kreatywnego myślenia Odyseja Umysłu. 1 marca 2014 roku dwie drużyny z naszej szkoły stanęły do eliminacji regionalnych. Klas szósta w składzie: Karolina i Natalia Pastwa, Martyna Grabińska, Tosia Gębarowska, Maks Gwizdalski, Tymon Olczak i Krzysztof Kulpiński pod opieką trener Barbary Karpisz. Wybrali oni problem „Na własne oczy”. Klasę piątą reprezentowali: Małgosia Łazarz, Kinga Grabe, Zuzanna Stanzecka, Mateusz Piotrowicz, Dominic Cannon, Jakub Rożek. Pod okiem Agnieszki Gwizdalskiej rozwiązywali problem „Strachy na lachy”. Tym razem udało się grupie młodszej. Kolejny raz jesteśmy w finale konkursu, który już 19-30 marca. Społeczna staje do walki z najlepszymi drużynami w kraju i zdobywa WICEMISTRZOSTWO KRAJU!

A potem:

Przez pięć kwietniowych dni Tatralandia w Lipovskim Mikulaszu na Słowacji stała się polem zmagań drużyn z różnych stron świata, również szóstki uczniów ze Społecznej Szkoły Podstawowej podczas 22 edycja Europejskiego Festiwalu Odysei Umysłu. Oprócz standardowego konkursu, w którym pokazuje się problem długoterminowy i rozwiązuje spontany, rozgrywany jest konkurs drużyn mieszanych. Współpracowaliśmy z uczestnikami z Indii i Szwajcarii. Razem stworzyliśmy przedstawienie w języku angielskim, w którym pokonywaliśmy nie tylko barierę językową, ale przede wszystkim kulturową. Tysiące pomysłów dzieciaki zamieniły w krótkie ośmiominutowe przedstawienie, o tym jak Janosik w zaskakujących okolicznościach poznał maskotkę Odysei – Omera. Do dyspozycji były tylko scenografie i przebrania z przedstawień indywidualnych przygotowanych jeszcze w Polsce. Rozwiązując złożone zadanie konkursowe – młodzi ludzie uczyli się przede wszystkim kreatywności, współpracy, stawiać czoła zmianom. Odyseja zaszczepiła w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności,  osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe:

Zdobywamy Mistrzostwo Europy!!!

http://www.telewizjattm.pl/dzien/20140508/29008wejherowotryumfujeweurofestiwalu.html?play=on&fb_action_ids=1413296218946233&fb_action_types=og.likes

http://www.nadmorski24.pl/wiadomosci/18275-odyseusze-z-wejherowa-sa-najlepsi-w-europie.html

 

————————————————————-

ROK 2012/2013

————————————————————–

Przez dwa marcowe dni Filharmonia Bałtycka na Ołowiance stała się polem zmagań drużyn z różnych stron Polski. Oczywiście w finale nie mogło zabraknąć drużyny ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wejherowie. W kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów „bawimy” się już piąty rok. Tym razem bakcyla złapali najmłodsi.

W eliminacjach regionalnych brały udział dwie drużyny, w pierwszej kategorii wiekowej. Pierwsza pod czujnym okiem trenerki Agnieszki Gwizdalskiej rozwiązywała problem „Zawiłości normalności”. Klub ostrej psychozy reprezentowali uczniowie klasy czwartej: Kinga Grabe, Wiktoria Loewenau, Małgosia Łazarz, Zuzia Stanzecka,Zuzia Tarnawska, Dominic Cannon i Mateusz Piotrowicz. Drużyna jednak nie dostała się do finału. Za to na tarczy wróciła druga grupa pod opieką Barbary Karpisz. Piątoklasiści w składzie: Martyna Grabińska, Karolina i Natalia Pastwa, Maks Gwizdalski, Krzyś Kulpiński, Tymon Olczak zajęli się problemem „Przebojowej architektury”. 23 i 24 marca 2013.r. walczyli dzielnie. Zajęli VII miejsce w Polsce. Dużo było stresu, ale równie sporo radości i dobrej zabawy. Najważniejsze jednak, że nasze dzieciaki marzą, myślą, tworzą. Móżdzenie jest w cenie!

 

——————————————————————–

ROK 2011/2012

——————————————————————–

Gorączkowe przygotowania, dopieszczanie dekoracji, walka z czasem i ogólne szaleństwo. Tak było jeszcze w sobotę. Obie odysejowe drużyny jak mogły sprężały się w przeddzień regionalnych eliminacji Odysei Umysłu w Gdańsku.

A potem nerwowy dzień 11 marca 2012 roku. Młodsza drużyna zaczyna pierwsza. Kilka minut po 9.00-tej Pani Basia Karpisz pierwszy raz rzucona na głęboką wodę musi dopilnować formalności. Członkowie zespołu pojawiają się wraz z rodzicami. Dojeżdża scenografia. Natalia i Karolina, Tymon, Kamil, Krzyś, Maks i Paskal cali w emocjach wychodzą na scenę. Ich głównym wrogiem był czas – podczas prób nigdy nie zmieścili się w 8 minutach. Teraz dostali wiatr w żagle – 6 minut 32 sekundy! WOW!

Grupa starsza z opóźnieniem wchodzi na spontany. Żołądek fika mi raz koziołka, potem się uspokajam. Razem z młodszym obserwatorem, który chyba zaraził się wirusem Odysei, układamy klocki. Czekamy. Wracają zadowoleni po „trudnym manualu”, budowali wieżę z papierowych talerzyków, kubków i słomek między dwoma ławkami. Później okaże się, że zdobyli za to zadanie maksymalną ilość punktów. W tej dziedzinie nie mają sobie równych.

Naszym maluchom spontany trochę nie wyszły. Zostali z kartami w ręku – szkoda. Pocieszamy jak się da. Przecież to ich pierwszy raz. Najważniejsze, że stawili problemowi czoła.

15.50 – występ Pati, Oli, Julki, Marysi, Oliwii i Pawła. Widok sceny mnie poraża, jest tak mała, że nie mieścimy się z rekwizytami. Mam wrażenie, że zaraz wszystko runie. Magnetofon zgrzyta i zawiesza się. Nie polecą nagrane komendy i piosenka. Paweł z gorączką w okolicy 38°C ratuje sytuację recytując wszystko z pamięci, dziewczyny nie wymiękają, przedstawienie rusza. Wszyscy wiemy, że wartość artystyczna poleciała na łeb i szyję. Trudno!

Idziemy do COFFEE HEAVEN! Ramię w ramię, razem do końca. Pani Basia i Mateusz dotrzymują nam towarzystwa. Nie ma euforii, ale nie tracimy dobrego humoru. Myślę, że już wtedy przeczuwaliśmy, że w tym roku nie wyszło. Finał bez nas – trudno. Świat się nie kończy! Nasza Odyseja trwa dalej! Moja grupa zaś zyskała coś bardzo cennego – wzajemne zrozumienie w każdej sytuacji i PRZYJAŹŃ na lata!

 

————————————————————

ROK 2010/2011

———————————————————–

Trzeci rok działa w naszej szkole grupa odysejowa, która przybrała w tym roku nazwę „Społeczna Yaycarscy Team”. Wybrała problem długoterminowy to „Szczwana przemiana”. Polega on na zaprezentowaniu oryginalnego i zabawnego przedstawienia, w którym coś zmieni formę lub wygląd, po czym wróci do swej pierwszej postaci. W przedstawieniu musi także występować osoba poważna i niepoważna oraz ma zostać ukazane niespodziewane zakończenie. Nasze przedstawienie ma formę programu telewizyjnego „Zrób to sam”, gdzie pokazana zostaje niezwykła przemiana jajka w jajko.  W spektaklu każdy jest kimś wyjątkowym – Paweł jest głupawym Kucharzem, Marcysia gościem specjalnym Tasakalem, Patrycja – Chickenderką sygnalizującą przemiany, Kasia jest łowiącym ryby Reżyserem, Julia Kurką Śmieciopiórką,  Oliwia napakowanym ochroniarzem, a Ola poważną prowadzącą. Okazuje się, że jury na eliminacja regionalnych w Gdańsku dostrzegło potencjał drużyny. Awansowaliśmy do  Finału Ogólnopolskiego.  A tu…….jest lepiej niż myśleliśmy… o cztery miejsca wyżej niż w zeszłym roku. Wymiatamy!  Po prostu bosko!

Odyseusze na Uniwersytecie

Współpraca z Uniwersytetem Gdańskim rozwija się prężnie.  Autorski program „Asystenci w Społecznej” przechodzi metamorfozę – współpraca nabiera rumieńców! Co roku studenci z zagranicy w ramach programu Erasmus prowadzili warsztaty językowo-kulturowe w naszej szkole. Tym razem uczniowie Gimnazjum pojawili się na Uniwersytecie. Uczniowie naszej szkoły mogli wcielić się w rolę ekspertów i dać coś od siebie. Można by rzec – powstaje kolejny pomysł na program „Uczniowie Społecznej na Uniwersytecie”. Grupa Odyseuszy z panią Agnieszką Gwizdalską na czele przybyła na uczelnię, aby poprowadzić warsztaty dla studentów Wczesnej Edukacji i Logopedii, w ramach zajęć Aktywizacja myślenia dziecka, w dwóch cyklach. Nasi eksperci zaprezentowali czym jest myślenie strategiczne, twórcze rozwiązywanie problemów oraz praca we współpracy – jednym słowem pokazali w praktyce przyszłym nauczycielom co to znaczy aktywizować do myślenia. Już wkrótce studenci odwdzięczą się nam, przygotowując dla naszych nauczycieli warsztaty 27 maja 2011 – dostarczając nowych i świeżych pomysłów do pracy. Warsztaty z Odyseuszami były bardzo pozytywnie odebrane przez studentów i wysoko ocenione.

 

———————————————————————

ROK 2009/2010

———————————————————————

Drugi rok działa w szkole grupa odysejowa, która przybrała nazwę „Spóźnialscy Odyseusze”. Siedmioro dzieciaków pasjonatów i jeden niepozorny trener. Dzieci wybrały problem “Jedzenie na scenie”. Mają stworzyć i zaprezentować oryginalną i dowcipną historię (limit czasowy tylko 8 minut ) o tym, jak pewien artykuł spożywczy odpiera zarzuty innego produktu żywnościowego o to, że jest niezdrowy. W przedstawieniu, w którym wszyscy bohaterowie to rzeczy do jedzenia, wystąpi “Oskarżyciel”, “Oskarżony” oraz inne stworzone przez zespół postaci. O winie bądź niewinności Oskarżonego orzeknie – nieodgrywana przez członków drużyny – “Lawa Przysięgłych”, która ogłosi swój werdykt publiczności. Powstało krótkie przedstawienie o Arbuzie oskarżonym o nadmierną otyłość, nieekologiczne prowadzenie się oraz nieudolne naśladownictwo karety – niestety bez amortyzatorów i szyberdachu. Oskarżenie pada z ust słynnego sędziego “Pana Palucha”. Na korzyść zeznają spoko kolo Pomarańczek, Francuz “Ser Mazdamerrr…” oraz gwiazda reklamy panna Chips. Świadkiem oskarżenia jest osoba z półświatka przestępczego lodówki Mleko 0,5 (czyt. Promila). A Ława Przysięgłych jest na wakacjach…CO???????? Poza tym uczyliśmy się dogadywać i współdziałać, nigdy nie krytykować, lecz wspierać, budować szacunek i zaufanie, wybierać pomysły, rozwijać je i poddawać ocenie, rozgrzewać wyobraźnię, wymyślać rozwiązania, walczyć z czasem, przezwyciężać trudności, ale także dobrze się bawić i relaksować. Startując pierwszy raz od razu przeszliśmy do Finału Ogólnopolskiego, gdzie zajęliśmy 8 miejsce.

 

————————————————————–

ROK 2008/2009

————————————————————-

W pierwszym roku naszej pracy zabrakło nam sporo czasu i troszkę odwagi, aby przystąpić do eliminacji światowego konkursu “Odyssey of the Mind” i jednocześnie programu twórczego rozwiązywania problemów. Nad zajęciach pracowaliśmy stosując:

– Burzę mózgów

– 6 kapeluszy myślowych

– ZWI (zaleta, wada, interesująca cecha)

– Mapy myśli

– Odwrócenie problemu

– Technikę Super-bohaterów

– Scamper

Uczyliśmy się współpracy, szacunku, zaufania, wiary w kolegę, który stoi obok, zawsze ręka w rękę. Wyzbywaliśmy się  zarzutów i krytykowania. Ciężko pracowaliśmy i w przyszłym roku nie odpuścimy!