Gdańskie Lwiątka … w Gdyni 

19 października klasa III A i III B wzięły udział w wycieczce w ramach Gdańskich Lwiątek. Tym razem zawitaliśmy do Gdyni, w której zwiedzaliśmy Dar Pomorza. Tyle ciekawostek, historyjek, anegdotek związanych z morzem! Dowiedzieliśmy się jak zbudowany jest ten statek, jak niegdyś mieszkała załoga, jakie były jej obowiązki oraz czym na statku zajmował się majtek:) Do Gdyni dojechaliśmy kolejką, więc każdy samodzielnie skasował swój bilet.

______________

2015/2016

————————–

Klasy drugie zwiedzają Gdańsk

Kończy się drugi rok Akademii Gdańskich Lwiątek. W ramach tego programu Klasy II a i II b udały się w kolejną wycieczkę. Dzieci zwiedziły pierwszy polski statek handlowy "Sołdek". oraz słynnego gdańskiego "Żurawia". Na statku zobaczyły ogromne piece węglowe, które napędzały jeszcze większy silnik, ładownie, kajuty marynarzy, kapitański mostek. Wszędzie mogliśmy wejść i wszystkiego dotknąć. Pan przewodnik odpowiadał nam na wszystkie pytania. W Żurawiu czekała na nas pani przewodnik, która opowiedziała nam legendę o holenderskiej wdowie, a przy okazji dowiedzieliśmy się jak odbywał się handel w gdańskim porcie. Gdańsk to piękne stare miasto, chętnie do niego jeszcze wrócimy.

* * * * * * *

Wszyscy do szalup – lekcja muzealna

26 stycznia 2016r klasy drugie uczestniczyły w lekcji muzealnej pt.,,Wszyscy do szalup” w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. W trakcie zajęć dowiedziały się, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych na morzu. Edukator przedstawił najważniejsze sposoby wzywania pomocy oraz zasady postępowania podczas akcji ratunkowej na morzu. Dzieci odbyły także zajęcia praktyczne podczas zabaw w sali interaktywnej. Musiały w szybkim tempie założyć kamizelkę ratunkową, zjechać rękawem ewakuacyjnym i wejść do tratwy pneumatycznej.  Po zajęciach odwiedziły również Kościół Mariacki. Dowiedziały się, jaką ma wysokość, ile ludzi może pomieścić, ile jest okien, jakie ma sklepienia i, że zwiedzając kościół chodzą po płytach nagrobnych. Spacerując ulicami Gdańska dzieci miały możliwość wyszukiwania niektórych zabytków na mapie. Trzeba przyznać, że orientację w terenie  mają bardzo dobrą.

* * * * * * *

Gdańskie Lwiątka w Domu Uphagena

Gdy Państwo Uphagenowie wybrali sie w odwiedziny do swoich krewnych, klasa II B (opieką Pani Oli Kurowskiej – Susdorf i Pani Ani Hebel) postanowiła sprawdzić jak mieszkają! Jakie cuda i dziwy zastali na miejscu! Mnóstwo wspaniałych przypraw, które pani kucharka codziennie używa aby potrawy serwowane na stoły Państwa były smakowite, cudowne salonowe wnętrza i dużo zabawy oraz ciekawych informacji od lokaja Państwa Uphagenów. A pózniej: nasi mali znawcy historii mieli okazję zobaczyć jak powstają cukierki w sklepie Ciuciu, dodatkowo zwiedzili ulicę Długą i dowiedzieli się od Pani Oli Kurowskiej ciekawostek na temat kaszubskiego złota, czyli BURSZTYNU!

Anna Hebel, Aleksandra Kurowska-Susdorf

* * * * * * *

Klasa II a z wizytą w Dworze Artusa

29 października klasa II a udała się do Dworu Artusa w Gdańsku, by przeżyć prawdziwą średniowieczną przygodę. Przebyli długą drogę by dostąpić zaszczytu pasowania na rycerza – zostali poddani intensywnej musztrze oraz zapoznali się z rycerską obyczajowością. Dowiedzieliśmy się również, że muzea mają swoją nowoczesną stronę, a nie są tylko zbiorem pamiątek po czasach dawno minionych, na przykład dostosowane są do potrzeb osób niewidzących – informacje dostępne są również w języku Braille'a, a niektórych eksponatów, zupełnie „legalnie”, można dotykać. Wycieczkę zakończyliśmy akcentem kulinarnym – odwiedzając jedną z restauracji przy ul. Długiej.

* * * * * * *

W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniami, zgłosiły się do projektu pt.” Akademia Gdańskich Lwiątek”.  Jest to projekt o charakterze edukacyjno-kulturalnym, którego głównym organizatorem jest Fundacja "Wspólnota Gdańska", zaś współorganizatorem Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Projekt ma na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej dzieci i promocję Gdańska poprzez edukację kulturalną juz od najmłodszych lat. Polega on na  odwiedzaniu miejskich placówek muzealnych i kulturalnych przez 3 kolejne lata nauczania początkowego.

Każde dziecko otrzymało – indeks Gdańskiego Lwiątka, w którym przez 3 lata będzie zbierać potwierdzenia wizyt w placówkach. Na zakończenie roku, każde dziecko, które z powodzeniem ukończy rok (odwiedzi 6 wskazanych w regulaminie miejsc ważnych dla tradycji i kultury Gdańska) będzie mogło BEZPŁATNIE wziąć udział w Wielkim Finale i otrzyma Odznakę Gdańskiego Lwiątka (rok po roku: brązowa, srebrna i złota).

 

_______________________

2014/2015

_______________________

Szanowni Państwo, Czy wiecie, ilu Neptunów mieszka w Gdańsku? Który kościół jest największą na świecie świątynią zbudowaną z cegły? Jak „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga trafił do Gdańska?

Pierwszaki chcą się wszystkiego dowiedzieć i dlatego we wrześniu  przystąpiły do 3 letniego projektu edukacyjnego pt. ,,Akademia Gdańskich Lwiątek”. Udział w projekcie polega na poznawaniu przez dzieci  miejsc związanych z kulturą i historią Trójmiasta i Pomorza. W ciągu 3 kolejnych lat dzieci będą odwiedzały  placówki kultury z indeksami, które służą do potwierdzenia wizyty  i  będą zdobywały Odznaki Gdańskiego Lwiątka- brązową,  srebrną i złotą.  Co roku będzie miało miejsce uroczyste podsumowanie dokonań Gdańskich Lwiątek na koncercie w Ergo Arenie.

 

Podsumowanie  I roku  udziału w programie Akademia Gdańskich Lwiątek:

29 listopada 2014r Filharmonia Kaszubska : ,,Szewc Kopytko i Kaczor Kwak idą w świat”,  ,,Ekozdzisław i jego rady na odpady''

18 listopada 2014r – Hewelianum ,,Ciekły azot”, zwiedzanie wystaw

24 lutego 2015r   –    Ratusz Gdański ,,Poszukiwacze skarbów”

21 kwietnia 2015r –  Biblioteka Miejska i Ratusz w Wejherowie

25 maja 2015 r  –      Katedra Oliwska

25 maja 2015r   –      Oliwskie ZOO

10 czerwca 2015 r  – koncert finałowy Akademii Gdańskich Lwiątek

To były lwie miejsca,czyli obowiązkowe. Odwiedziliśmy także:

5 grudnia 2014r-      Teatr Miejski w Gdyni,,Królowa Śniegu”

22 kwietnia 2015 r-  Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie

25 maja 2015r     –    Wystawa klocków LEGO