Jest to 3-letni Ogólnopolski Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia i Turystyki oraz Urzędy Marszałkowskie. Ideą programu jest "ciekawa" realizacja lekcji wychowania fizycznego i propagowanie aktywnej postawy. Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu blokach sportowych. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką. Bloki te to: Rowerzysta-TurystaGimnastyk-TancerzSaneczkarz-Narciarz-ŁyżwiarzPiłkarzLekkoatleta, Pływak-Wodniak.

Poszczególne bloki (dziedziny sportowe) realizowane są w układzie czasowym zgodnym z rokiem szkolnym i dostosowane między innymi do warunków atmosferycznych. Zajęcia z zaproponowanych sprawności mogą być prowadzone przez nauczyciela w ciągu trzech lat nauki w klasach I – III, z tym, że z każdym rokiem zwiększają się wymagania, którym powinno sprostać dziecko. Nauczyciel może w kolejnych latach zmieniać (rozszerzać) niektóre sprawności i tak np. w I klasie – w ramach sprawności Piłkarz – realizować zajęcia z piłki nożnej, a w kolejnych latach wdrażać treningi, np. z koszykówki czy z siatkówki.

Uczniowie, po opanowaniu różnych umiejętności i nabyciu sprawności ruchowych, otrzymują odznakę, którą wklejają do specjalnie zaprojektowanej legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł Małego Mistrza. Zajęcia w ramach programu „Mały Mistrz” prowadzą wychowawcy klas wraz z nauczycielem wychowania fizycznego, p. Moniką Rudnik.                           

Klasy IIa i IIb uczestniczą w programie "Mały Mistrz" od września 2014 roku. Dzieci otrzymały  sprzęt sportowy i legitymacje, panie – kolorowe koszulki i bluzy. W październiku 2014r. dzieci  zaliczyły  testy sprawnościowe, które nie były takie łatwe. Składały się z trzech prób: zwisu na drążku, biegu 10 razy 5m i marszobiegu 600m. Doskonale sobie poradziły. Obecnie są na etapie zdobywania sprawności i umiejętności. Mają już odznakę "Turysta-rowerzysta" i niebawem zdobędą sprawność "Gimnastyk-tancerz". Z niecierpliwością oczekują następnych wyzwań, bo każda lekcja to dla nich wielka frajda. Aby zdobyć sprawność "Saneczkarza-Narciarza"  trzeba poczekać  na odrobinę śniegu. W  tym roku nie było to łatwe, ponieważ śnieg nie dopisał. Ale w czasie ferii było więcej możliwości. Dzieci po powrocie z radością pokazywały dyplom uczestnictwa w "szkółce narciarskiej". "Pływak" to dla dzieci pestka. Bardzo lubią chodzić na basen i uczyć się pod czujnym okiem p. Moniki Rudnik. Na sprawność "Gimnastyk-tancerz" trzeba solidnie popracować i wykazać się pokazem tanecznym przed publicznością. Ale takich okazji w naszej szkole nie brakowało. Uczniowie klas pierwszych w dużej większości zaliczyły wszystkie sprawności.

_________________________________

ROK 2015/2016

__________________________________

Dla klasy II a i b to już drugi rok uczestnictwa w programie. Testy sprawnościowe – bieg i zwisy na drążku przeprowadziła p. Monika już w październiku. Pozostało  tylko ćwiczyć rzetelnie i zdobywać kolejne sprawności. Sprawność turysty zdobywamy podczas wycieczek, wyszukując na mapie ulice, zabytki. Na sprawność piłkarza pracujemy cały rok – to zresztą najbardziej ulubiona zabawa na boisku szkolnym. W styczniu tego roku udało nam się zdobyć sprawność saneczkarza: przy zjazdach z górki należało się zatrzymać i zmienić kierunek jazdy. Wszyscy zaliczyli. Sprawność tancerza  pięknie zaliczyła grupa dziewcząt, występująca przed szkolną publicznością podczas "Walentynkowego show'". Gratulujemy!