ROK SZKOLNY 2017 – 2018

GRUPA I      

I grupę świetlicową stanowią dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. I b. Nasza świetlica jest miejscem, w którym możemy miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić wolny czas.

Mamy czas na swobodną zabawę, zgodnie z zainteresowaniami korzystamy z licznych gier i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Wśród wielu różnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi  przez nas są zajęcia o charakterze plastyczno – technicznym oraz zabawy integracyjne i ruchowe, dlatego poświęcamy im dużo czasu.

 Ćwiczymy umiejętność słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela, niekiedy umiejętność samodzielnego czytania (kl. I b), rozbudzamy zainteresowania czytelnicze, wzbogacające posiadane wiadomości, zaspokajające ciekawość świata.

 Bierzemy udział w konkurach: pomorski konkurs literacko – plastyczny „Gwiazdka tuż, tuż…” , międzyszkolny konkurs plastyczny pt. „Kartka bożonarodzeniowa”, w którym laureatką pierwszego miejsca została uczennica klasy Ib oraz  konkurs plastyczny organizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury pt. „Podróże do krainy lodu”.

Kolejnym konkursem, jaki zorganizowaliśmy w własnym gronie było „Mam talent”. Zaprezentowaliśmy się bardzo aktywnie w kategoriach: taniec, śpiew, praca plastyczna.

Wszystkim tym działaniom towarzyszyło zawsze nasze żywe zainteresowanie oraz radosna atmosfera.

A przed nami kolejne wyzwania, kolejne konkursy…

 

GRUPA II

Naszą grupę świetlicową stanowią uczniowie klasy I a i  uczniowie klasy II.

Każdy  z nas jest inny i lubi spędzać wolny czas według indywidualnych zainteresowań.

Chłopcy uwielbiają zabawy konstrukcyjne, budują z klocków statki kosmiczne, rakiety ,bazy wojskowe, fortece …lub z rolek po papierze- modele samolotów. Często także sięgają  po gry planszowe.

Natomiast większość dziewczynek z naszej grupy (po za wcielaniem się w rolę ekspedientki,  kelnerki, nauczycielki…) chętnie wykonują prace plastyczne, którymi dekorujemy świetlice i gazetki. Z nadejściem nowej pory roku wykonaliśmy makietę jesieni. Stworzyliśmy jesienne warzywa 3D,  z liści –liściaste zwierzaki, oraz z ,,nosków” barwne motyle. Z okazji Dnia Niepodległości udekorowaliśmy gazetkę naszymi kokardami narodowymi i godłami .Na ,,Dzień pluszowego misia” przygotowaliśmy misiowe uszy i wspólnie wykonaliśmy plakat misia, z którym zrobiliśmy sobie śmieszne fotki. Pod koniec października na  Halloween wykonaliśmy dekoracyjne wesołe straszaki, i maski czarnego szczęśliwego kota.

 A gdy nastała Zima, Pani Jesień ustąpiła jej miejsca i w świetlicy zrobiło się zimowo i świątecznie dzięki naszym ozdobom.

Próbujemy swych sił w różnych konkursach plastycznych m.in. .,,Przygody małego jeża”, ,,Gwiazdka tuż tuż  ”  , ,, Kartka bożonarodzeniowa” , ,,Podróż do krainy lodu”  .Wśród laureatów tych konkursów znajdują się również  uczniowie z naszej grupy  świetlicowej.

Uwielbiamy ruch i zabawę. W pogodne dni możemy się wyszaleć na boisku szkolnym, natomiast w  pochmurne włączamy taneczne gry multimedialne, lub uczymy się kroków zumby -kodowanie . Chłopcy natomiast polubili zabawę którą nazwaliśmy ,,Zadania”-wylosowana osoba wykonuje ćwiczenie gimnastyczne .

Czasami nasi umuzykalnieni koledzy grają dla nas koncerty na wykonanych przez siebie instrumentach. A gdy  mamy ochotę pośpiewać -urządzamy karaoke.

Po swobodnej zabawie mamy czas na odrabianie zadań domowych bądź rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, rebusów, kolorowanie mandali i zakodowanych obrazków.

Są dni kiedy organizujemy sobie filmowe popołudnia  i relaksujemy się oglądając wspólnie filmy.

A gdy jesteśmy już tak zmęczeni ,że nie mamy ochoty na nic-rozkładamy się na dywanie i słuchamy przygód z naszych ulubionych książek.

Taka jest nasza świetlica –dla każdego coś fajnego 

 

GRUPA III i IV

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem na twarzach. W tym roku dołączyła do naszej grupy klasa III, musieliśmy więc wzajemnie się poznać uczestnicząc w wielu zabawach integracyjnych.

Wspominaliśmy nasze niesamowite wakacyjne przygody, opowiadaliśmy o naszych wakacyjnych podróżach.

Wspólnie stworzyliśmy też świetlicowy regulamin, aby pomagał nam w zgodnej zabawie i aby wszyscy czuli się w świetlicy dobrze i komfortowo.

Oczywiście nie zapomnieliśmy też o ruchu na świeżym powietrzu, bo ruch to zdrowie! Jak tylko pogoda dopisywała wychodziliśmy z grupą na świeże powietrze, gdzie uczestniczyliśmy w wielu grach i zabawach ruchowych.

Październik był w naszej świetlicy bardzo kolorowy. W ruch poszły m.in. kredki, wycinanki, filc, brokat oraz….płyty CD. Stworzyliśmy piękne obrazki ze słonecznikiem i portret Pani Jesieni. Obchodziliśmy też Dzień Edukacji Narodowej. Wykonaliśmy i samodzielnie ozdobiliśmy kartki dla naszych Pań. Zastanawialiśmy się, czego moglibyśmy życzyć nauczycielom w dniu ich święta?

Kiedy pogoda nie dopisywała- nie martwiliśmy się! W naszej świetlicy jest mnóstwo ciekawych gier, w które uwielbiamy grać. Poza tym mamy swoje ulubione zabawy: w bank, w sklep, w szkołę. Wcielamy się wtedy w różne role. Często bawimy się też  w kalambury lub gramy w Twistera. W małej, czy dużej grupie- zawsze jest wesoło!

Początek listopada upłynął nam w barwach biało-czerwonych. Poznaliśmy legendę o początkach powstania Państwa polskiego , czytaliśmy patriotyczne wiersze. Wykonaliśmy piękne kokardy narodowe. W listopadzie rozpoczęliśmy przygotowania do naszych wspólnych świetlicowych Andrzejek. Dzięki naszej pomysłowości i wyobraźni powstały przepiękne dekoracje, które tworzyły scenografię dla naszych wróżb andrzejkowych. Zapoznaliśmy się z dawnymi zwyczajami andrzejkowymi i poznaliśmy tradycyjne i nowoczesne wróżby, aby każdy z nas mógł dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości.

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Poznaliśmy tradycje tych pięknych Świąt w Polsce i w różnych zakątkach na ziemi. Słuchaliśmy kolęd i pastorałek. Aby stworzyć świąteczny klimat w naszej sali ozdobiliśmy ją różnego rodzaju ozdobami: gwiazdami, witrażami, śnieżynkami, aniołkami, choinką oraz wizerunkiem Świętego Mikołaja.

 

 

ROK SZKOLNY 2016 – 2017

GRUPA I

W naszej świetlicy zaczynamy swoją szkolną przygodę – jesteśmy najmłodszą grupą. Poznajemy siebie nawzajem, uczymy się funkcjonowania w grupie i środowisku szkolnym.

Przede wszystkim odpoczywamy tu po zajęciach lekcyjnych – bawimy się wspólnie w kole, integrujemy się bawiąc kolekcją świetlicowych zabawek, dużo czytamy oraz wyżywamy się twórczo, w niektóre piątki oglądamy też filmy. Korzystamy z tablicy multimedialnej grając w gry edukacyjne, lubimy także gry planszowe. Często odwiedzają nas strasze koleżanki i koledzy, żeby nam poczytać i się z nami pobawić. Sami jednak również mamy mnóstwo pomysłów – świetlica wtedy zaminia się w kino, sklep, salę koncertową, pizzerię czy nawet okręt. Rozwijamy umiejętności konstrukcyjne wznosząc imponujące budowle z klocków, zmysł twórczy pomagają nam rozwijać prace platyczne, za stronę językową odpowiadają nasze lektury, poznajemy też świat przyrody (kącik jesienny wprost uginał się od przyniesionych przez nas darów lasu), umiejętności społeczne zdobywamy we wspólnej zabawie – tak się już polubiliśmy, że ciężko nam się rozstać po zajęciach :). Uczymy się  wyrażać emocje i zarządzać nimi, mówić o nich, aby tworzyć potrzebne i zarazem bezpieczne relacje z rówieśnikami. Nie zapominamy też o ruchu, czy to w sali czy na świeżym powietrzu. Czasem też towarzyszy nam taniec i muzyka.

Program świetlicy „Ogródek Gardnerowski” opiera się na koncepcji inteligencji wielorakich Howarda Gardnera – ważny jest tu holistyczny rozwój dziecka, odnajdywanie oraz rozwijanie mocnych stron oraz praca nad trudnościami.

 

GRUPA II

Nasza grupa jest bardzo żywa i wesoła.

We wrześniu dużo czasu spędzaliśmy na swieżym powietrzu. Uwielbiamy grę w piłkę nożną oraz zabawy na naszym szkolnym boisku. Nasza grupa uwielbia zabawy klockami. Budujemy sklepy, zamki, jaskinie i domy dla naszych pluszaków.  Lubimy gry  planszowe. Nasze ulubione to: ”Kolonizacja”, “Everest” „Bystre oczko” i “Młynek”. Malowanie farbami to dla nas frajda – malowaliśmy jesienne krajobrazy i odbijaliśmy liście na kartkach.  Ozdabialiśmy słoiczki na nasze skarby: plasteliną, sznurkami i guzikami. Czytamy baśnie z dalekich wysp i lądów: ”O królewiczu Omarze, pięknej Aminie, złej wróżce Hatfe i cyprysie” (baśń z Libanu), „Anansi i czrodziejskiej fontannie” (baśń z Kuby), „Dlaczego nietoperz lata nocą?” – (baśń z Indii). A kiedy chcemy się zrelaskować kolorujemy mandele. Próbujemy sił w origami, zrobiliśmy mnóstwo: ”Gołębi pokoju”. Ostatnio niektórzy chętnie bawią się w teatrzyk, robiąc rekwizyty i przygotowując krótkie przedstawienia.

Nasza grupa robiła mnóstwo ciekawych rzeczy w czasie zimy. Niektóre z dzieci robiły swój kalendarz na Rok 2017. Z wikliny papierowej tworzyliśmy serca (część z nas dała je swoim babciom z okazji Dnia Babci). Robiliśmy piękne kartki dla naszych dziadków. Wymyślaliśmy wspólną  historię z obrazków narysowanych przez nas.

Braliśmy udział w świetlicowym konkursie plastycznym: “Moja baśń” –  prace nawiązywały do naszych ulubionych baśni. Uczestniczyliśmy w świetlicowym”Mam talent” – śpiewaliśmy, tańczyliśmy, malowaliśmy i bawiliśmy się przy tym wspaniale. Lubimy dobrze się bawić, więc w karnawale zrobiliśmy mnóstwo masek karnawałowych.

Mieliśmy też tydzień z naszymi ulubieńcami – pokazywaliśmy swoich ulubieńców. Przynieśliśmy do szkoły swoje ulubione pluszaki i zdjęcia naszych zwierzątek domowych. Ostatnio polubiliśmy modelinę – robimy z niej talerze z owocami, aniołki, koraliki i bransoletki.

GRUPA III

Nasza grupa składa się 26 uczniów klas III.

W tym roku szkolnym do naszej grupy dołączyła klasa IIIa. Zrobiło się więc tłoczniej, gwarniej i weselej.  Na początku roku szkolnego, aby się lepiej poznać, polubić i zaprzyjaźnić uczestniczyliśmy w wielu zabawach integracyjnych i towarzyskich. Wspólnie stworzyliśmy Kontrakt świetlicowy, który ma nam przez cały rok przypominać o właściwym zachowaniu się w świetlicy, a także pomagać czuć się dobrze, bezpiecznie i komfortowo.

We wrześniu dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, uczestnicząc w zabawach i grach ruchowych, które dawały nam dużo frajdy i radości.

Jesienne popołudnia spędzaliśmy na słuchaniu naszych ulubionych baśni, które niosły ze sobą nie tylko przesłanie wartości i wzory, ale także były miłą do słuchania opowieścią. Chętne dzieci mogły wziąć udział w świetlicowym konkursie plastycznym pt: „Moja baśń”.

Listopad upłynął nam także na przygotowaniu dekoracji na nasze wspólne świetlicowe Andrzejki, co dało nam poczucie jedności i wspólnoty ze społecznością świetlicową. Bardzo lubimy prace manualne i chętnie się w nie angażujemy. Przygotowaliśmy klucze, świeczniki, nietoperze, pająki, witraże na okna, symbole karciane, straszny zamek, dzięki czemu świetlica stała się w dniu wróżb magiczną komnatą.

W grudniu świetlica klas III  zamieniła się w Fabrykę ozdób świątecznych. Tworzyliśmy własnoręcznie papierowe dekoracje o tematyce świątecznej, żeby poczuć iście świąteczny nastrój.

GRUPA IV

Czwartą grupę świetlicową stanowią uczniowie klasy IV. W trakcie codziennych zajęć zapewnia się dzieciom warunki do relaksu, odrabiania zadań domowych oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Szczególną uwagę zwraca się na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dba się o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw. Wyrabiana jest umiejętność nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych. Ćwiczona jest także umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.

Prowadzone są różnorodne zajęcia: rozwijające zdolności manualne, rozwijające horyzonty umysłowe u dziecka – czytanie książek, baśni, opowiadań, wierszy, oglądanie programów i filmów edukacyjnych dla dzieci, krzyżówki, zagadki, rebusy, gry dydaktyczne i edukacyjne, zabawy tematyczne, rozmowy i pogadanki z dziećmi, zabawy muzyczno – ruchowe, integracyjne, zabawy na boisku szkolnym, zajęcia relaksujące.

 

 

ROK SZKOLNY 2015 – 2016

Grupa I

Celem działalności najmłodszej grupy świetlicowej było stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zabawy. Czas spędzony w świetlicy sprzyjał także rozwijaniu zainteresowań.

Dzieci uczestniczyły w różnorodnych działaniach opiekuńczo – wychowawczych, zajęciach plastycznych, czytelniczych, relaksacyjnych oraz zabawach integracyjnych i ruchowych w świetlicy lub na świeżym powietrzu. Uczestnicząc w zajęciach dzieci miały okazję uczyć się przestrzegania norm i zasad współżycia w grupie, współpracy i właściwej komunikacji. Ponadto u uczniów kształtowano umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, zapoznano z możliwościami radzenia sobie z emocjami.

W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z tradycją obchodzenia Zaduszek w różnych krajach. Podczas cyklu zajęć „Poznajemy nasze zainteresowania” uczniowie mieli możliwość kształtowania umiejętności gospodarowania czasem wolnym.  Wychowankowie pogłębili swoją wiedzę na temat historii Andrzejek, zapoznali się z tradycją obchodzenia Barbórki i Mikołajek, a także z tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy na temat zimowej aury, rozwiązywaliśmy zagadki, krzyżówki, układaliśmy z rozsypanki obrazkowej zimowy krajobraz. Gromadziliśmy z atlasu o ptakach charakterystyczne cechy określonych gatunków. Zainteresowaniem cieszyły się scenki dramowe. Dzieci otrzymywały opis danej sytuacji, wchodziły w rolę bohaterów i w grupach przedstawiały, jak w określonej sytuacji należy się zachować. W myśl idei „Cała Polska czyta dzieciom” realizowane były zajęcia mające na celu zaznajomienie z literaturą dziecięcą.

…A tym wszystkim działaniom towarzyszyła radosna atmosfera oraz żywe zainteresowanie wychowanków.

Grupa II

Uczniowie świetlicy klasy 1a i 2a spędzają popołudniowy czas w sali 23, a gdy pogoda sprzyja, na szkolnym boisku. Nasz plan dnia zakłada czas na swobodną zabawę, odrabianie lekcji oraz czytanie książek, zajęcia tematyczne.
W trakcie swobodnej zabawy zawsze dzieje się bardzo wiele – sala staje się przestrzenią, w której organizujemy bary szybkiej obsługi, sklepy czy kopalnie złota. Czasem, przy użyciu różnych klocków, plecaków i krzeseł, udaje nam się budować fortece i zamki! Nasza pani zadaje nam też różne zadania, na przykład, musimy uratować księżniczkę z bardzo wysokiej wieży, tak, aby jej fundamenty nie zostały zburzone bądź jak najszybciej zbudować tunel, który pozwoli piłeczce przenieść się z jednego do drugiego końca sali.
Odkrywamy bogaty świat książkowych opowieści, przeczytaliśmy większość pozycji z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, mity greckie czy baśnie. Czasem słuchamy filozoficznych książek i zastanawiamy się, kto był najmądrzejszym człowiekiem na świecie bądź jaka jest różnica między kotem a niekotem… Bardzo lubimy pięknie wydane książki, które można również pooglądać, jak Mapy, Pod ziemią. Pod wodą czy Co to jest Paryż?
Codziennie odbywają się też w naszej świetlicy różne zajęcia, plastyczne, ruchowe, przyrodnicze… Przenosimy się do różnych miejsc i czasów, poznajemy początki historii sztuki i sztukę współczesną, sposoby obchodzenia świąt w różnych kulturach, zastanawiamy się wspólnie, po co nam światło, czy też kroimy i oglądamy pod mikroskopem rośliny, próbując się dowiedzieć, jak się odżywiają. Robimy eksperymenty, starając się przewidzieć ich skutki i zrozumieć, jakie mechanizmy powodują, że w roślinach woda płynie do góry, mimo iż z kranu płynie w dół.
Często robimy prace plastyczne, których efekty często przyozdabiają naszą salę, dzięki czemu jeszcze przyjemniej nam w niej przebywać.
Tak właśnie wygląda nasze świetlicowe życie, z którego kilka migawek można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Grupa III

Nasza świetlica jest miejscem, w którym możemy miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić wolny czas.

Pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego spędziliśmy na  licznych zabawach integracyjnych, które miały na celu lepsze poznanie siebie nawzajem, poprawienie komunikacji oraz zgranie naszej grupy świetlicowej.

Wspólnie opracowaliśmy Kontrakt świetlicowy, który ma nam przez cały rok pomagać w rozwijaniu umiejętności współpracy w grupie, przypominać o grzecznym zachowaniu i o zasadach obowiązujących w świetlicy.

Kolejnym naszym działaniem było stworzenie Kodeksu dobrej koleżanki i dobrego kolegi, który ma nas wdrażać do koleżeńskiej postawy w świetlicy.

Wiele prac plastycznych tworzyliśmy indywidualnie, ale do wykonania niektórych potrzebna była praca w grupie.

W wolnych chwilach konstruowaliśmy z klocków różne przestrzenne budowle, graliśmy w gry stolikowe lub podłogowe.

Jesienią, kiedy tylko dopisywała pogoda wiele czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, grając w piłkę, bawiąc się w berka lub w inne zabawy ruchowe, które dają nam dużo frajdy i radości.

Podczas zajęć świetlicowych wybieramy się też w najdalsze zakątki świata. W tym roku wybraliśmy się w egzotyczną podróż do krajów azjatyckich – poznaliśmy głównie Indie, Chiny i Japonie. Oglądaliśmy albumy ze zdjęciami, pocztówki, czytaliśmy o historii, tradycjach i zwyczajach ludzi mieszkających w Azji. Dowiedzieliśmy się też, że tradycyjna sztuka składania papieru – origami – pochodzi z Japonii.  Chętne dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym „Podróż przez kontynenty- Azja”.  Dodatkową atrakcją było przygotowanie na nasze zajęcia prezentacji multimedialnej przez uczennicę klasy IVa,  która opowiedziała nam o kulturze, zabytkach i tradycjach ludności zamieszkującej Japonię.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy wiele dekoracji do sali świetlicy oraz na naszą świetlicową choinkę. Wykonaliśmy kartki świąteczne dla naszych bliskich, a także grupową wspólną pracę – portret św. Mikołaja.  Poznaliśmy też legendę o św. Mikołaju, zapoznaliśmy się z tradycjami bożonarodzeniowymi w Polsce , w Europie i na świecie.

Zima, to czas karnawału, dlatego w naszej świetlicy nie mogło zabraknąć zimowych i karnawałowych akcentów. Przygotowaliśmy zbiorową pracę – kalendarz na nowy 2016 rok oraz portret Pani Zimy. Każdy z nas mógł indywidualnie zaprojektować i przystroić  kolorową, karnawałową maskę. Poznaliśmy wiele zwyczajów noworocznych i karnawałowych, czytaliśmy  przysłowia i wiersze związane z nowym rokiem , bajki i opowiadania zimowe.

Z okazji Walentynek przygotowaliśmy wyplatane, papierowe  serca, które przyozdobiły naszą świetlicową tablicę, a także wzięliśmy udział w konkursie plastycznym na „Kartkę walentynkową”.

Grupa IV

Naszą grupę stanowią dzieci z klasy trzeciej oraz z klasy  czwartej  a i b.

W czasie zajęć  świetlicowych   mamy czas na spokojne odrabianie lekcji przy stolikach oraz wzajemną pomoc przy rozwiązywaniu trudnych zagadnień. Bardzo często uczniowie z klasy czwartej wspierają kolegów młodszych i tłumaczą, wyjaśniają   im napotkane problemy, zagwozdki . Chętnie służą pomocą, bo wtedy czują się pomocni i koleżeńscy. W wolnej chwili zjadamy drugie śniadanie lub delektujemy się smaczną przekąską. Kto ma ochotę może bawić się na dywanie klockami, a także grać w PUSY, karty, pchełki, itp.  Czasami odpoczywamy na dywanie i czytamy książeczki. Są dni, w których przygotowujemy prace plastyczne konkursowe, bądź dla własnej przyjemności.  Co jakiś czas zmieniamy dekorację na klasowej gazetce i wtedy wszyscy angażują się do pomocy.

Najwspanialsze jest to, że możemy siebie poznawać coraz lepiej. Odkrywać swoje upodobania.  Doświadczać obecności  drugiego dziecka. Wzorować się , podpatrywać,  zapraszać do rozmowy.  Pocieszać. Rozweselać. Nawiązywać nowe znajomości.

Przekąski  świetlicowe smaczne, ładne i zdrowe

            Pod takim hasłem odbywają się warsztaty w szkolnej świetlicy.

Co jakiś czas schodzimy do kuchni i pichcimy małe, lecz smakowite desery. Zawsze popularnością cieszą się pieczone jabłuszka. Dzieci z wielka przyjemnością kosztują ciepłych, słodkich jabłek. W tej postaci nie mogą się nam znudzić. Niemniej ślinka cieknie na widok budyniu waniliowego lub kisielu żurawinowego. Mniam!!!Jednak największy entuzjazm wywołuje zapowiedź pieczenia gofrów.

Dodatki nie mają znaczenia, gdy ciepły kawałek ciasta leży na talerzyku…

Takie przyjemności tylko w naszej świetlicy! Zaglądajcie do nas. Zapachy przywołują domową atmosferę i poczucie bezpieczeństwa.

Wspólne zajadanie uczy jeszcze kultury przy stole oraz dzielenia się z innymi ostatnim kawałeczkiem…                                                                                                                                                                          

**********************

Świetlicowy wyjazd mikołajkowy

Za oknem jeszcze jesienna aura, ale kalendarz wskazuje nieomylnie, że to już grudzień. Wszystkie dzieci niecierpliwie oczekują na przybycie Świętego Mikołaja. Od wielu dni dopytują się o sposoby doręczania prezentów, o sanie jeżdżące podniebnymi szlakami, o pracowitych pomocników, czyli małe skrzaty, o renifery, o fabrykę zabawek, o śnieżną krainę zamieszkiwaną przez Mikołaja… Lista pytań ciągle rośnie, wydaje się nie mieć końca!

         W tym roku Mikołaj wraz z rodzicami sprawił niespodziankę dzieciom i zarezerwował dla nich bilety na spektakl „SHREK”w Teatrze Miejskim w Gdyni.

     Przedstawienie było dowcipne i barwne. Muzyka porywała nogi do tańca, a dekoracje zachwycały pomysłowością. Oczywiście przedstawienie zakończyło się szczęśliwie. Miłość zwyciężyła wszystko. Właśnie miłość pozwala nam wierzyć, że w życiu zdarzają się cuda…

                           To takie przesłanie na nadchodzące świąteczne dni.                                                                                                                       

*******************

Propozycje dzieci ze świetlicy na wolny czas 

         W piątek  zebraliśmy pomysły na ciekawe zimowe ferie. Może macie ochotę skorzystać z wymyślonych przez nas pomysłów? Wolne dni przed nami, warto je spędzić aktywnie! Czy zima zaskoczy wszystkich białym szalem koronkowych śnieżynek?! Zobaczymy!

                     Czytajcie. Zachęcamy. Proponujemy.

*Spędzajcie czas na świeżym powietrzu!

*Odkurzcie łyżwy, sanki, narty, deski!

*Lepcie bałwany, zamki, śnieżne postacie, igloo!

*Organizujcie wspólne wyjścia do kina lub na basen!

*Spacerujcie i podziwiajcie piękne zimowe(?!) krajobrazy!

*Czytajcie książki, gazetki, wiersze, bajki, legendy!

*Rozwiązujcie łamigłówki, zagadki, krzyżówki!

*Piszcie opowiadania, wiersze, rymowanki!

*Wymyślajcie niezwykłe historie!

*Notujcie ciekawe zdarzenia, spotkania!

*Zapraszajcie na aromatyczną herbatkę!

                                                           p. Ola

                                              uczniowie klasy III i IV

                                             Do zobaczenia po feriach…

 

            

ROK SZKOLNY 2014 – 2015

Grupa I

W naszej świetlicy, żeby się świetnie bawić musieliśmy się najpierw poznać i zintegrować – we wrześniu oddawaliśmy się więc zabawom integracyjnym. Szybko poczuliśmy się jak u siebie, zawiązaliśmy też pierwsze przyjaźnie.

W naszym radosnym gronie entuzjastycznie podejmujemy najróżniejsze działania – od prac plastycznych (indywidualnych i zbiorowych, płaskich i wypukłych, kolorowych i monochromatycznych, malowanych, rysowanych, wycinanych, przyklejanych), przez gry i zabawy wspólne (nasza ulubiona to „Hot potato”), po potrzebny nam bardzo ruch – czy to w sali (tutaj naszym faworytem jest tor przeszkód), czy na świeżym powietrzu. Czasem lubimy też eksperymentować – wystarczy woda i szklanka, a wiedza sama wlewa się nam do głowy. Bardzo wciągają nas również wszelkie gry planszowe – od pięknie ilustrowanego „Once upon a time” (dzięki któremu na chwilę staliśmy się bajkopisarzami) po tradycyjnego chińczyka czy warcaby.

Bardzo lubimy słuchać tekstu czytanego, który, jak narnijska szafa, przenosi nas do ciekawych miejsc. Dzięki czytanym książkom poznaliśmy zwierzęta świata, zagłębiliśmy się w świat uczuć i wartości, zaciekawiły nas zwyczaje świąteczne, zaintrygowały baśnie, kultura i sztuka również nie są nam zupełnie obce. W planie mamy stać się stającymi na straży ekologii badaczami przyrody, zorganizować sportową olimpiadę oraz odbyć podróże małe i duże i dowiedzieć się jak żyją dzieci w innych częściach świata.

Część z nas, biorąc przykład ze starszych kolegów i koleżanek, już teraz trenuje, aby w przyszłości również zostać mistrzami Odysei Umysłu – fantastycznego programu, dającego nam dużo radości.

Przy tym wszystkim mamy jeszcze czas na spontaniczną zabawę – z pasją architekta tworzymy najróżniejsze konstrukcje (nasze „domki”), w których później ćwiczymy przez zabawę trudne umiejętności społeczne, wcielając się w mamę, tatę, ciocię czy nawet zwierzęta. 🙂 Przy sprzyjającej pogodzie bierzemy kocyki i robimy pikniki, po których mamy mnóstwo energii do działania na placu zabaw.  Jesteśmy coraz bardziej kreatywni, empatyczni, uczymy się współpracować w grupie, a także odnajdywać swoje mocne strony – to wszystko przy okazji dobrej zabawy.

Grupa II

Świetlica klas 1, licząca sobie 32 uczniów, popołudnia w szkole spędza oddając się wielu ciekawym czynnościom :).

Oprócz systematycznego odrabiania zadań domowych oraz uczęszczania na różnorakie kółka zainteresowań, zajmujemy się poznawaniem świata w wielu jego aspektach – zwiedzamy różne kraje i poznajemy tradycje kultywowane przez ich mieszkańców, poznajemy tworzoną przez nich sztukę (stworzyliśmy makietę Tokyo, atakowane przez Godzillę, czy też smoki i latarnię, które mają przynieść szczęście świętującym Nowy Rok Chińczykom), udaliśmy się też w fascynującą wyprawę w kosmos (przeanalizowaliśmy ruch obrotowy i osiowy Ziemi oraz stworzyliśmy instalację przedstawiającą inwazję UFO na naszą planetę). Próbujemy też zgłębiać tajemnicę przyrody, przybliżamy sobie życie różnych zwierząt i eksperymentujemy na roślinach ;).

Codziennie staramy się bawić wspólnie na dywanie, ćwicząc naszą koncentrację uwagi grając w „pif-paf”, wspomagając działanie naszej pamięci, grając w „wampira”. Często też czytamy – opowiadania, bajki, wiersze – najwięcej radości jest, gdy tekst obrazujemy ruchem, np. gdy wszyscy ciągnęliśmy rzepkę (wiersz Brzechwy „Rzepka”, czy ukrywaliśmy smoka w górach).

Dużo czasu spędzamy wykonując różne prace plastyczne – dekoracje do naszej świetlicowej sali (dzięki temu po naszej sali fruwają ptaki i motyle, chadzają owce, kwitną kwiaty), jak i realizujemy własne pomysły, inspirując się różnymi książkami, jak i magicznie wyciągane z własnych głów.

Codziennie układamy klocki, stwarzając z nich całe światy – prowadzimy restauracje, otwieramy sklepy, budujemy schrony. Pytanie: Gdzie jest Lena? Odpowiedź zamieszczona na zdjęciu :).

Wolne chwile wypełniamy grami planszowymi, w słoneczne dni wychodzimy na boisko szkolne, intensywnie korzystając z boiska do gry w piłkę nożną oraz placu zabaw.

GRUPA III

Pierwsze spotkania w świetlicy upłynęły nam na rozmowach o wakacyjnych wspomnieniach i podróżach. Na początku roku szkolnego  przyzwyczajaliśmy się do szkolnej rzeczywistości uczestnicząc  w zabawach integracyjnych lub swobodnych zabawach na dywanie. We wrześniu zaczęliśmy też tworzyć  nasz „Świetlicowy kontrakt”, czyli zbiór zasad, które nas obowiązują podczas pobytu w świetlicy. Wypowiadaliśmy się na temat pożądanych zachowań oraz przypominaliśmy sobie zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i w świetlicy. Na  znak akceptacji wszystkich zasad znajdujących się w kontrakcie zatwierdziliśmy go  podpisując się własnoręcznie imieniem i nazwiskiem. Niektórzy z nas bardzo chętnie brali udział w zajęciach plastycznych i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali prace na konkursy, dlatego w październiku powołaliśmy do działalności w świetlicy Klub Małego Artysty.

Jesienią bardzo często graliśmy w gry stolikowe, czytaliśmy wiersze i opowiadania, bawiliśmy się w różne zabawy, konstruowaliśmy z klocków najrozmaitsze budowle i wspólnie odrabialiśmy lekcje.  Pogoda za oknem dopisywała, więc mogliśmy cieszyć się czasem spędzonym na placu zabaw.

W okresie przedświątecznym przygotowaliśmy wiele prac. Lepiliśmy z masy solnej lub wycinaliśmy przy pomocy specjalnych foremek ozdoby choinkowe, które póżniej malowaliśmy i pięknie ozdabialiśmy. Tworzyliśmy własnoręcznie papierowe dekoracje świąteczne- bombki, gwiazdki, łańcuchy, którymi przystroiliśmy świetlicową choinkę. Kolorowaliśmy obrazki o tematyce świątecznej, wykonaliśmy kartki bożonarodzeniowe, a także przygotowaliśmy wspólną zbiorową pracę „Portret Świętego Mikołaja”. Czytaliśmy też o tradycjach świątecznych w Polsce i w innych krajach.

Zimą dużo czasu spędziliśmy na przygotowaniu prac konkursowych. I w końcu ciężka  praca przyniosła pierwsze efekty – kilkoro naszych świetlików zostało laureatami gminnego  konkursu plastycznego  „Kartka walentynkowa” oraz miejskiego konkursu plastycznego „Pingwiny na wakacjach w ciepłych krajach”. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Jak widać nasza świetlica tętni życiem. Czasu spędzonego tutaj można nam tylko pozazdrościć!

Grupa IV
 

W naszej grupie świetlicowej staramy się miło i pożytecznie spędzać czas z kolegami. Staramy poznawać się coraz lepiej i nie marnować czasu. Często zmęczeni po lekcjach odpoczywamy na dywanie czytając czasopisma, oglądając albumy, albo słuchając czytanych przez panią książek lub opowiadań. Kiedy już nabierzemy sił i ochoty, odrabiamy zadania domowe.

Każdy ma też okazję uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Bardzo często robimy różne rzeczy: ciekawe kartki, uczymy się quillningu, szyjemy, robimy ozdoby z filcu, lepimy z masy solnej, malujemy, rysujemy, przygotowujemy prace na konkursy. Kiedy tylko mamy ochotę, śpiewamy piosenki, które już znamy, czasami uczymy się nowych. Czasami mimo tego, że pani bardzo się podobają, mówimy, że są nudne i dla małych dzieciaków, bo przecież jesteśmy najstarszą grupą świetlicową.

Umiemy i lubimy sami organizować sobie (najwyżej z małą pomocą pani) zajęcia i zabawy. Najbardziej ulubioną zabawą jest zabawa w miasto, gdzie każdy wymyśla, co chce robić dla innych i tak mamy: sklepy, zakłady kosmetyczne, biura podróży, budujemy dla innych szkatułki z klocków itd.

Czasami, na specjalne okazje np. zbliżające się święta, pieczemy ciastka, robimy sałatki, częstujemy kolegów zrobioną samodzielnie lemoniadą.

Gdy tylko jest odpowiednia pogoda, uwielbiamy wychodzić na boisko i grać w piłkę nożną, skakać w gumę i bawić się skakankami. Chociaż chyba największą frajdę sprawia nam zabawa w wyobraźnię, kiedy zamieniamy się w ulubionych bohaterów z książek albo z filmów.

 

ROK SZKOLNY 2013-2014

Grupa I

W naszej grupie na zajęciach świetlicowych dużo się bawimy, najbardziej lubimy zabawy klockami przestrzennymi (budujemy domy, sklepy, garaże). Uczestniczymy w konkursach plastycznych m.in.: w konkursie zorganizowanym przez naszą świetlicę: ”Nasze ulubione zwierzątko”. Czasem zamieniamy się w różne zwierzęta – naśladując je. Rozpiera nas zawsze dużo energii, więc uwielbiamy zabawy na placu zabaw. Poznawaliśmy się poprzez zajęcia integracyjne, słuchalismy muzyki, oglądaliśmy film edukacyjny o lodowcach. Poszerzaliśmy wiedzę o otoczeniu. W świetlicy mamy zajęcia z programu: „Strażnicy Uśmiechu”. Rozmawiamy o uczuciach i poprawianiu nastroju innym. Czasem organizujemy przedstawienia dla naszej grupy. Bawimy się w teatr korzystając z kukiełek i teatrzyku lalek.

Grupa II

W naszej grupie zawsze jest wesoło,

dzieci radośnie bawią się wkoło.

Wszyscy bardzo się lubimy,

tak że murem za sobą stoimy.

Razem się gimnastykujemy,

podskoki, przysiady, pajacyki praktykujemy.

Gier edukacyjnych w szafie szukamy,

roboty, wiatraki z klocków układamy,

a po skończonej zabawie ładnie je chowamy.

Zabawy integracyjne, ruchowe uwielbiamy,

w rytm muzyki chętnie pląsamy.

W konkursach plastycznych udział bierzemy,

bo przecież wszyscy wygrać coś chcemy.

A gdy słonko nam przyświeci,

zbieramy wszystkie dzieci

i biegniemy na boisko,

by odreagować wszystko.

Grupa III

Nasza świetlica zawsze tętni życiem i dziecięcą radością, każdy u nas może tutaj rozwijać indywidualne zainteresowania i talenty.

Większość z nas uwielbia ruch, gry i zabawy z piłką, dlatego jesienią, kiedy tylko sprzyjała nam pogoda, aktywnie spędzaliśmy czas, uczestnicząc w zajęciach organizowanych na placu zabaw.

Niektórzy z nas bardzo chętnie biorą udział w wielu konkursach plastycznych, dlatego z wielkim zapałem wykonywali prace na różne  konkursy: „Łamańce językowe w ulubionym wierszu Juliana Tuwima”, „Kosmiczna wędrówka”, a także na szkolny konkurs „Mój przyjaciel Miś”. Nasza świetlica zorganizowała także świetlicowy konkurs plastyczny pt: „Nasze ulubione zwierzęta”, który cieszył się w świetlicy ogromnym powodzeniem.

Kiedy pogoda była deszczowa słuchaliśmy wierszy i opowiadań o jesieni czytanych przez naszą panią, albo relaksowaliśmy się przy muzyce.

W oczekiwaniu na rodziców mogliśmy odrobić lekcje, wspólnie z koleżankami i kolegami  pobawić się na dywanie naszymi ulubionymi klockami budując najrozmaitsze budowle albo pograć w gry planszowe.

Wiele prac tworzyliśmy indywidualnie, ale do wykonania innych była potrzebna współpraca w kilkuosobowej grupie.

Wiele rozmawialiśmy o grzecznym zachowaniu i koleżeńskiej postawie. Wspólnie stworzyliśmy świetlicowy regulamin, który miał nam pomóc we właściwym zachowaniu się w świetlicy.

Zimą przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Wykonaliśmy wspólną pracę – portret  Św. Mikołaja, czytaliśmy różne ciekawe opowiadania, które związane były z tematyką świąteczną. Wzięliśmy udział w konkursie plastycznym „Gwiazdka tuż, tuż…”, „Moja gwiazdka dla Mikołaja” oraz w międzyświetlicowym konkursie plastycznym „Bezpieczne ferie zimowe”. Dużo rozmawialiśmy nt. bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu zimą oraz uprawiania zimowych sportów.

Grupa IV

Jesteśmy najstarszą grupą świetlicową w szkole. Wspólnotę tworzy klasa trzecia i czwarta. Na świetlicy odrabiamy zadania domowe i świetnie się bawimy. Mamy zajęcia plastyczne ale także takie, które kształtują nasze twórcze myślenie i pozwalają nam wykazać się inicjatywą w wymyślaniu gier i zabaw. Lubimy się wspólnie bawić i dzielić swoimi przemyśleniami. Uczymy się samodzielności, reagowania na potrzeby innych według poznanych ideałów i wartości, motywowania do działania i podejmowania odpowiedzialności za własne postępowanie. W naszej grupie nie ma miejsca na smutek i dąsanie się. Zajęcia pomagają nam zrozumieć innych i w każdym dostrzec to, co najlepsze. Nasze zajęcia charakteryzują się szczerością, dobrowolnością i mnóstwem radości. Bierzemy udział w konkursach plastycznych, takich które organizują nasze panie i tych miejskich i tych wojewódzkich, a nawet ogólnopolskich.

Lubimy bawić się klockami, budować z nich nietypowe rzeczy np. napisy 3D. Natomiast zabawa ruchomymi klockami sprawia nam wielką frajdę. Gdy jesteśmy bardziej zmęczeni gramy z panią w gry planszowe albo pchełki. Raz w tygodniu robimy doświadczenia naszą stacjonarna stacją pogody, oraz w każdy wtorek oglądamy film. To my decydujemy, czy będzie to film przyrodniczy, czy też taki który rozśmieszy nas do łez lub wzruszy.

W naszej grupie możemy nie tylko rozwijać swoje pasje ale także miło spędzić czas w gronie przyjaciół. Na świetlicy wyznajemy jedna zasadę: TRAKTUJ INNYCH TAK, JAK SAM CHCIAŁBYŚ BYĆ TRAKTOWANY.

HYMN ŚWIETLICY

Nasza świetlica to grupa IV

Więcej od złota jest warta.

Tu się bawimy, lekcje odrabiamy,

I humor tylko dobry mamy.

Tu nasza pani służy nam pomocą,

by nasza nauka wydała owoce.

Mamy zajęcia różnego rodzaju,

tu się uczymy szacunku dla kraju.

Lubimy naszą kochaną świetlicę,

jest dobrze znana na całą dzielnicę.

Więc zapraszamy, odwiedźcie nas sami,

zobaczcie jak super w świetlicy działamy!!!!

 

ROK SZKOLNY 2012-2013

 

Świetlica w naszej szkole nazywa się DZIUPLA. Otwarta jest od godziny 12:30 do 17:00. Po zajęciach lekcyjnych bawimy się wspólnie zabawkami lub nasza pani wymyśla nam zabawy ruchowe, a gdy jest ładna pogoda wychodzimy na boisko szkolne. Od godziny 13:30 odrabiamy zadania domowe, a gdy mamy z nimi jakieś problemy ktoś do pomocy zawsze się znajdzie. Po skończeniu nauki mamy zajęcia plastyczne – wtedy tworzymy okolicznościowe kartki, wazoniki, gipsowe figurki i wiele innych ciekawych rzeczy. Pod koniec dnia, gdy jest nas już mało gramy w chińczyka, wyścigi, warcaby i inne gry zręcznościowe. Ale zawsze jest fajna zabawa…

Co  słychać w grupie najmłodszej

W naszej świetlicy dobrze się bawimy. Układamy puzzle, gramy w gry planszowe. Z klocków potrafimy zrobić części garderoby. Relaksujemy się i zamieniamy się w płatki kwiatka. Lubimy malować farbami i chętnie słuchamy baśni. Poznajemy muzykę z całego świata. Gdy jest piękna pogoda chodzimy na plac zabaw lub gramy w piłkę. Teraz w naszej świetlicy zagościła jesień – naszym gościem był jeż. Sami robiliśmy dekoracje jesienne.

II grupa świetlicowa

W naszej grupie od powrotu z wakacji wiele się działo.

We wrześniu dołączyła do naszej grupy  klasa I A. Uczestniczyliśmy więc we wspólnych zabawach integracyjnych, dzięki którym mogliśmy się lepiej poznać, więcej o sobie dowiedzieć i zawrzeć nowe przyjaźnie. Stworzyliśmy regulamin świetlicowy i kodeks dobrego kolegi, który ma nam przez cały rok pomagać we właściwym zachowaniu się w świetlicy i przypominać o właściwej postawie koleżeńskiej. Aby utrwalić wakacyjne wspomnienia wzięliśmy udział w świetlicowym konkursie plastycznym pt: „Pocztówka z wakacji”. Z okazji Dnia Chłopaka dziewczęta wręczyły kolegom ze świetlicy własnoręcznie  wykonaną kolorową laurkę. Dużo czasu przeznaczyliśmy  na zabawy i gry na świeżym powietrzu, rysowanie, kolorowanie i czytanie.

W październiku wykonaliśmy wspólną pracę – portret Pani Jesieni. Czytaliśmy jesienne opowiadania, wiersze i zagadki. Z okazji Dnia Nauczyciela zrobiliśmy piękne, okolicznościowe kartki.  Wzięliśmy udział w wielu konkursach plastycznych, kolorowaliśmy jesienne obrazki, no i oczywiście rozwijaliśmy się sportowo. Nasze ulubione gry, to: twister, zbijak, unihokej, berek. Zresztą zobaczcie sami…

Grupa najstarsza

Starszaki to już nie małe dzieciaki,

dlatego nie łatwo je zadowolić

i trzeba się trochę doszkolić.

Różne gry i zabawy wymyślamy,

choć o lekcjach pamiętamy!

W konkursach plastycznych udział bierzemy

bo nagrody wygrać chcemy.

W wolnej chwili na dwór wychodzimy

i bardzo dobrze się tam bawimy!

Grupa najmłodsza

Grupa najmłodsza spędziła dużo czasu na zabawie oraz  pogłębiała wiedzę o świecie. Oglądaliśmy filmy z serii: ”Byli sobie podróżnicy”. Układaliśmy literki z dzieci, poszerzaliśmy nasze słownictwo poprzez wymyślanie jak największej liczby wyrazów na podaną literkę. Malowaliśmy piękny zimowy krajobraz, braliśmy udział we wróżbach Andrzejkowych. Uczestniczyliśmy w konkursie o magicznej zimie. Robiliśmy  piękne kartki dla Babci i Dziadka. Słuchaliśmy muzyki relaksacyjnej.

II GRUPA ŚWIETLICOWA

Listopad w świetlicy był miesiącem legend. Słuchaliśmy z płyt CD legend o początkach powstania państwa polskiego oraz poszerzaliśmy swoją wiedzę o historii powstania różnych miast polskich m.in. o Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Juracie. Z tym tematem związane były w świetlicy zajęcia plastyczne – wykonywaliśmy ilustracje do swoich ulubionych legend.

W listopadzie zorganizowaliśmy Miejski Konkurs Plastyczny pt: „Barwy jesieni”, a także braliśmy udział w konkursie plastycznym pt: „Cztery łapy”, „Pluszowy miś”, „A niech się wreszcie spotkają”,  „Janusz Korczak – jego życie i twórczość”.

Wiele czasu poświęciliśmy na głośne czytanie książek i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej.

Grudzień upłynął nam na przygotowywaniu się do Świąt Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, poznaliśmy też Legendę o Świętym Mikołaju. Przygotowaliśmy wiele prac plastyczno-technicznych – kartki bożonarodzeniowe z życzeniami, papierowe ozdoby na choinkę i dekoracje do sali świetlicy. Wiele dzieci zdecydowało się wziąć udział w świetlicowym konkursie plastycznym pt: „Z wizytą u świętego Mikołaja”, który cieszył się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Wpłynęło wiele pięknych i starannie wykonanych prac. Słuchaliśmy też kolęd Arki Noego, które wprowadziły nas w świąteczny, zimowy nastrój.

W styczniu  w naszej świetlicy panowała karnawałowa atmosfera. W myśl przysłowia: „Wszak to w karnawale maski zdobią bale” – dzieci z wielkim zapałem wykonywały karnawałowe maski wycięte z papieru  w różnym kształcie i kolorze, które ozdabiały brokatem, kolorowym papierem i bibułą. Niektórzy byli nie do poznania! Wykonaliśmy też dwie zbiorowe prace: piękny świetlicowy kalendarz na szczęśliwy Nowy 2013 Rok oraz portret Pani Zimy. Z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy serduszkowce laurki, ponieważ wszystkie wnuczęta kochają swoich dziadków. Niech nam żyją długie lata! W styczniu w naszej grupie zostały powołane do działalności dwa kluby: Klub Mądrej Sowy oraz Klub Małego Artysty. Życzymy wszystkim klubowiczom wiele radości i satysfakcji z pracy klubach! Wzięliśmy także udział w dwóch konkursach plastycznych pt: „Zimowa magia” i „Barwy morza”. Szkoliliśmy swoje umiejętności sportowe w grze w uni-hokeja i zbijaka, a pod koniec dnia czytaliśmy „Zimowe opowiadania”.  Styczeń okazał się dla nas bardzo pracowity, ale… nie żałujemy!

Luty minął nam w błyskawicznym tempie.  Jak zwykle mieliśmy dużo do zrobienia, a czasu niewiele. Konstruowaliśmy w grupach zimowe krzyżówki, wykonaliśmy zbiorową pracę o zimowych sportach. Wykonaliśmy prace na konkursy plastyczne pt: „Morskie opowieści” (tematyka prac związana była z Gdańskiem) oraz „Wejherowo – moje miasto”.  No i pierwszy semestr za nami…..!

Grupa najstarsza

Nowy semestr zaczynamy,

głowę pełną pomysłów mamy!

Trzy kluby powstały,

aby dzieci radowały.

Artyści, sportowcy i mądre sowy

prężnie działają bez żadnej namowy!

O konkursach pamiętamy

i wciąż na nowo zadziwiamy.

Razem z wiosną na boisko wyjdziemy,

gdzie rozgrywać mecze będziemy!