Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Łapalicach

Nadszedł czas na ostatnie zmagania z kaszubską przygodą naszych Kaszubiaczków w tym roku. Tym razem odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne Sołtysówka w Łapalicach. Wspaniale …. to za mało! Było cudownie, najlepiej jak się dało. Dziękujemy ! 

* * * * * * * * *

W tym tygodniu dużo się działo u nas, Kaszubiaczków. Oprócz emocji związanych z nocowaniem i warsztatami klasa 2 ukończyła makiety wybranych miejsc i okolic Wejherowa z ich kaszubskimi nazwami, które zajęły im kilka godzin lekcyjnych. Nauka i dobra zabawa – czyli to, co my – Kaszubiaczki lubimy najbardziej. 

* * * * * * * * *

Kaszubskie warsztaty warzywno – owocowe, czyli wykorzystujemy swoją wiedzę w czynnościach manualnych

Czas na kaszubskie, warzywno – owocowe wariacje warsztatowe… czyli kulisy tego, jak bawiliśmy się PO nocowaniu :);)

* * * * * * * * *

Nocowanie w krainie Kaszubiaczków 🙂

Za nami kaszubskie nocowanie. Było fantastycznie! Zakończyliśmy tydzień gier, urządzając wielki maraton gier planszowych, tworzyliśmy artystyczne, kaszubskie kanapki inspirowane wzorami i kolorami kaszubskimi. Zdrowo i kolorowo. Bawiliśmy się fantastycznie! 

* * * * * * * * *
Kaszubskie gry
 
Za nami tydzień gier. Ta przyjemność nie ominęła nawet JĘZYKA KASZUBSKIEGO Na lekcji graliśmy w różne kaszubskie gry planszowe m.in. Monopol po kaszubsku, ale nie odbyło się bez podejścia kreatywnego. Niektórzy tworzyli własne, kaszubskie gry! 
 
* * * * * * * * *
 
Mali, kaszubscy projektanci!
 
Najstarsza grupa z języka kaszubskiego postanowiła zabawić się w projektantów i kaszubskich modeli! Nasi uczniowie stworzyli ekologiczne stroje kaszubskie oraz postanowili zaprezentować je swoim kolegom ze świetlicy. 
 
* * * * * * * * *
Odkrywamy smaki Kaszub!
Klasy trzecie na języku kaszubskim odkrywały dziś (5.04.2017r.) smaki Kaszub. Przygotowaliśmy
przepysznego mazurka pomorskiego!!! Zniknął momentalnie! Oczywiście wcześniej szukaliśmy
przepisów i stworzyliśmy swoje własne, w języku kaszubskim! 🙂

* * * * * * * * *

Dzisiaj na języku kaszubskim (4.04.2017r.) klasa pierwsza próbowała swoich sił w internetowym kursie języka kaszubskiego dla dzieci. Sprawiło nam to mnóstwo radości i chcemy więcej! 

* * * * * * * * *

Babeczki po kaszubsku! Pùlwerkùszczi!

My, Społeczniacy, uwielbiamy babeczki! Klasy 1-3 uczące się języka kaszubskiego postanowiły również wypróbować przepis na tę słodkość, ale OCZYWIŚCIE, że po kaszubsku! Wszyscy najpierw napisaliśmy sobie wybrany wcześniej przepis w języku kaszubskim a później delektowaliśmy się ich smakiem i zapachem, nie zapominając o poznanym słownictwie! To był pyszny, trzydniowy, kaszubski maraton babeczkowy! 

* * * * * * * * *

Po kaszubsku na meczu!

13 marca uczniowie naszej szkoły (uczący się języka kaszubskiego) wzięli udział w meczu Ekstra Ligi Siatkówki Kobiet między drużyną gospodarzy ATOM TREFL SOPOT i MUSZYNIANKĄ POLSKI CUKIER z Muszyny.
Było fantastycznie. Udział w meczu był nagrodą za uczestnictwo w konkursie pt. „Tajemnice świata światów – inspiracje twórczością Józefa Chełmowskiego”.  Oby więcej takich wspaniałych wyjazdów! 🙂

* * * * * * * * *

„Miłota”

O miłości po kaszubsku w wykonaniu klasy 2… układaliśmy życzenia i świetnie bawiliśmy się angażując różne zmysły. Bo mówić o uczuciach i dobroci można w wielu językach! 

* * * * * * * * *

Kulinarna przygoda

Gofry, ach te gofry czym by bez nich był ten świat?:) 02.11.2016 przekonała się o tym najstarsza grupa kaszubska. Na początku napisaliśmy przepisy w całości w języku kaszubskim, wzorując się na dawnych recepturach i zadbaliśmy o ich estetyczny wygląd. A potem… do dzieła! I smacznego! Bo języka można uczyć się na różne sposoby!

* * * * * * * * *

24 września (sobota) wybraliśmy się na wycieczkę w ramach nauczania języka kaszubskiego. Było mnóstwo atrakcji! Odwiedziliśmy Kaszubski Park Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie oraz Kaszubską Szkołę na Głodnicy. Pan Witek, dyrektor szkoły, opowiedział nam jej historię i pokazał instrumenty kaszubskie. Było wspaniale!