Międzynarodowy projekt „Let’s do it” South Baltic initiative to Stop Climate Change”, w którym biorą udział nauczyciele i uczniowie w wieku 14 – 16 lat z Polski, Litwy, Szwecji, Niemiec oraz Danii, to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w jakich Szkoła Społeczna miała okazję uczestniczyć.

Od 5 lat, co roku bierzemy udział w wymianach międzynarodowych, które pozwalają naszym uczniom doświadczyć czegoś niesamowitego.

Co daje nam projekt „Let’s do it” South Baltic initiative to Stop Climate Change”?

Każda wymiana to tygodniowe spotkanie uczniów (40-50 osób), którzy pod okiem opiekunów, pedagogów i artystów przez tydzień współpracują ze sobą w celu stworzenia artystycznego przedstawienia. Rozmawiają głównie w języku angielskim. W trakcie tego tygodnia  młodzież bierze udział w warsztatach artystycznych takich jak: taniec, sztuki wizualne, pisanie piosenek, dj, teatr czy sztuki cyrkowe, by pod koniec tygodnia zaprezentować efekty swojej pracy szerszej publiczności. Za każdym razem czekają ich aż trzy występy w różnych miejscach.

Wymiany międzynarodowe to tydzień szlifowania języka angielskiego (choć nie tylko), przełamywanie własnych barier i pokonywanie własnych słabości. To doświadczanie nowych kultur na własnej skórze. Wpływ jaki mają wymiany został w roku 2015 zbadany przez jeden z duńskich uniwersytetów, a wyniki były bardziej niż zadowalające.

Od roku 2012 współpracujemy z organizacjami takimi jak Arttrain czy Drums for Peace. Nasza współpraca zaowocowała tym, że po raz pierwszy jesteśmy nie tylko beneficjentem, ale bezpośrednio partnerem finansowo zaangażowanym w realizację projektu. Jesteśmy szczęśliwi, że dzięki temu w latach 2017 – 18 w wymianach międzynarodowych weźmie udział aż 40 osób oraz 6 nauczycieli.

Pierwsza wymiana już w maju!

Trzymajcie rękę na pulsie!

 

Kochani !

Już bardzo niedługo spotkacie się twarzą w twarz z waszymi nowymi przyjaciółmi ze Szwecji, Danii i Litwy.
Obozy w Warzenku i Jaunimo Sodyba na Litwie już w maju! Czy jesteście gotowi?

 

PIERWSZE WYMIANY ZA NAMI!

W maju 2017 30 gimnazjalistów pod opieką nauczycieli wzięło udział w wymianach międzynarodowych organizowanych w ramach projektu LET’S DO IT INITIATIVES TO STOP CLIMATE CHANGE

Wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach artystycznych takich jak taniec, drama, songwriting czy sztuki cyrkowe. Jednym z najważniejszych aspektów jest jednak wspólna praca nad tematem zmian klimatycznych. Uczniowie wysłuchali prelekcji, pracowali w grupach oraz zastanawiali się jak pomóc naszej planecie
Wielu musiało zmierzyć się z własnymi słabościami oraz bajerami językowymi. Wspólne delektowanie się nowym jedzeniem, poznawanie kultury innych krajów i zawiązywanie nowych znajomości to coś co na zawsze zostanie w ich sercach.
Warzenko i Jaunimo Sodyba na zawsze zostanie w naszych sercach!

Zwieńczeniem warsztatów są wspólne występy dla lokalnej społeczności. To prawdziwy test. Zaangażowanie uczniów opiekunów zaowocowało cudownymi przedstawieniami na deskach Fabryki Kultury w Redzie i Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, a na Litwie mieliśmy okazję wystąpić w zaprzyjaźnionych szkołach. było rewelacyjnie!

We wrześniu druga runda!

 

Debata ekologiczna w Kulturze Fabryki

18 maja 2017 nasi uczniowie wraz z przyjaciólmi z Gimnazjum nr 3 stanęli w szranki z uczniami z Redy w debacie na temat przyczyn zmian klimatycznych.
Na początek jednak uczniowie wysłuchali co władze lokalne robią w sprawie dbania o naszą planetę, a następnie wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Na sam koniec odbyła się burzliwa debata, która skończyła się remisem.

 

WRZEŚNIOWE WYMIANY

Nastał wrzesień a my znowu jedziemy do Warzenka i Jaunimo Sodyba LITWA. To był cudowny tydzień. Spotkaliśmy wspaniałych artystów, z którymi mieliśy okazję wystąpić w kilku cudownych miejscach. Poranne rozgrzewki i wspólne MORNING CIRCLE na zawsze zostaną w naszej pamięci. Nasze prezentacje dotyczące zmian klimatycznych były cudowne. Wszyscy czuliśmy jak wiele się nauczyliśmy. INTERCULTURAL EVENING to wydarzenie tak cudowne, że jescze następnego dnia o nim rozmawialiśmy.
Nasza międzynarodowa grupa stała się prawdziwą rodziną! REWELACJA.