Warsztaty

Grudniowe sobotnie warsztaty taneczno-plastyczne z języka kaszubskiego. Bawiliśmy się świetnie! 🙂

  • * * * * * * * *

Wycieczka do Grabowca

Wspomnienia z wycieczki z języka kaszubskiego, która odbyła się w dniu 21.10 w Grabowcu. Zajęcia metodą decoupage, spotkanie z Panem leśniczym, zajęcia terenowe w lesie, konie i pyszna pizza. Było fantastycznie. Dziękujemy 

  • * * * * * * * *

Kaszubska przygoda w gospodarstwie  „Na wysokiej górce”

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce dla dzieci uczących się języka kaszubskiego, do gospodarstwa „Na wysokiej górce” w Grabowcu (gmina Szemud).

Wyjeżdżamy 21 października (sobota) o godzinie 9:00 spod szkoły. Powrót około godziny 17:00.

W programie m.in.:

– zajęcia terenowe w lesie z leśniczym (pokazywanie lisich jam, i innych leśnych ciekawostek),

– zupka na rozgrzewkę,

– warsztaty z tworzenia myśliwskich medali,

– robienie pizzy w piecu opalanym drewnem, a potem spożywanie jej,

– poznanie mieszkańców pobliskiej stadniny i możliwość oprowadzenia dziecka na koniu,

Gwarantujemy dużo dobrej zabawy! 🙂

* * * * * * * * *

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Łapalicach

Nadszedł czas na ostatnie zmagania z kaszubską przygodą naszych Kaszubiaczków w tym roku. Tym razem odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne Sołtysówka w Łapalicach. Wspaniale …. to za mało! Było cudownie, najlepiej jak się dało. Dziękujemy ! 

* * * * * * * * *

W tym tygodniu dużo się działo u nas, Kaszubiaczków. Oprócz emocji związanych z nocowaniem i warsztatami klasa 2 ukończyła makiety wybranych miejsc i okolic Wejherowa z ich kaszubskimi nazwami, które zajęły im kilka godzin lekcyjnych. Nauka i dobra zabawa – czyli to, co my – Kaszubiaczki lubimy najbardziej. 

* * * * * * * * *

Kaszubskie warsztaty warzywno – owocowe, czyli wykorzystujemy swoją wiedzę w czynnościach manualnych

Czas na kaszubskie, warzywno – owocowe wariacje warsztatowe… czyli kulisy tego, jak bawiliśmy się PO nocowaniu :);)

* * * * * * * * *

Nocowanie w krainie Kaszubiaczków 🙂

Za nami kaszubskie nocowanie. Było fantastycznie! Zakończyliśmy tydzień gier, urządzając wielki maraton gier planszowych, tworzyliśmy artystyczne, kaszubskie kanapki inspirowane wzorami i kolorami kaszubskimi. Zdrowo i kolorowo. Bawiliśmy się fantastycznie! 

* * * * * * * * *
Kaszubskie gry
 
Za nami tydzień gier. Ta przyjemność nie ominęła nawet JĘZYKA KASZUBSKIEGO Na lekcji graliśmy w różne kaszubskie gry planszowe m.in. Monopol po kaszubsku, ale nie odbyło się bez podejścia kreatywnego. Niektórzy tworzyli własne, kaszubskie gry! 
 
* * * * * * * * *
 
Mali, kaszubscy projektanci!
 
Najstarsza grupa z języka kaszubskiego postanowiła zabawić się w projektantów i kaszubskich modeli! Nasi uczniowie stworzyli ekologiczne stroje kaszubskie oraz postanowili zaprezentować je swoim kolegom ze świetlicy. 
 
* * * * * * * * *
Odkrywamy smaki Kaszub!
Klasy trzecie na języku kaszubskim odkrywały dziś (5.04.2017r.) smaki Kaszub. Przygotowaliśmy
przepysznego mazurka pomorskiego!!! Zniknął momentalnie! Oczywiście wcześniej szukaliśmy
przepisów i stworzyliśmy swoje własne, w języku kaszubskim! 🙂

* * * * * * * * *

Dzisiaj na języku kaszubskim (4.04.2017r.) klasa pierwsza próbowała swoich sił w internetowym kursie języka kaszubskiego dla dzieci. Sprawiło nam to mnóstwo radości i chcemy więcej! 

* * * * * * * * *

Babeczki po kaszubsku! Pùlwerkùszczi!

My, Społeczniacy, uwielbiamy babeczki! Klasy 1-3 uczące się języka kaszubskiego postanowiły również wypróbować przepis na tę słodkość, ale OCZYWIŚCIE, że po kaszubsku! Wszyscy najpierw napisaliśmy sobie wybrany wcześniej przepis w języku kaszubskim a później delektowaliśmy się ich smakiem i zapachem, nie zapominając o poznanym słownictwie! To był pyszny, trzydniowy, kaszubski maraton babeczkowy! 

* * * * * * * * *

Po kaszubsku na meczu!

13 marca uczniowie naszej szkoły (uczący się języka kaszubskiego) wzięli udział w meczu Ekstra Ligi Siatkówki Kobiet między drużyną gospodarzy ATOM TREFL SOPOT i MUSZYNIANKĄ POLSKI CUKIER z Muszyny.
Było fantastycznie. Udział w meczu był nagrodą za uczestnictwo w konkursie pt. „Tajemnice świata światów – inspiracje twórczością Józefa Chełmowskiego”.  Oby więcej takich wspaniałych wyjazdów! 🙂

* * * * * * * * *

„Miłota”

O miłości po kaszubsku w wykonaniu klasy 2… układaliśmy życzenia i świetnie bawiliśmy się angażując różne zmysły. Bo mówić o uczuciach i dobroci można w wielu językach! 

* * * * * * * * *

Kulinarna przygoda

Gofry, ach te gofry czym by bez nich był ten świat?:) 02.11.2016 przekonała się o tym najstarsza grupa kaszubska. Na początku napisaliśmy przepisy w całości w języku kaszubskim, wzorując się na dawnych recepturach i zadbaliśmy o ich estetyczny wygląd. A potem… do dzieła! I smacznego! Bo języka można uczyć się na różne sposoby!

* * * * * * * * *

24 września (sobota) wybraliśmy się na wycieczkę w ramach nauczania języka kaszubskiego. Było mnóstwo atrakcji! Odwiedziliśmy Kaszubski Park Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie oraz Kaszubską Szkołę na Głodnicy. Pan Witek, dyrektor szkoły, opowiedział nam jej historię i pokazał instrumenty kaszubskie. Było wspaniale!

_________________________

2015/2016

_________________________

7 maja 2016 r. odbyła się niezapomniana wycieczka z języka kaszubskiego do ŁEBA PARKU! Tego jeszcze nie było! Poznawaliśmy prehistoryczne słownictwo w języku kaszubskim, wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach lepienia z gliny, a także… spotkaliśmy prawdziwych piratów. Sprawiło nam to dużo radości. Oby więcej takich wycieczek. Dziękujemy! :))

* * * * * * * * *

22 kwietnia 2016r. uczniowie klas pierwszych, uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego, wzięli udział w nocowaniu pod opieką p. Ani Hebel i Magdy Fąferek. Śmiechu i dobrej zabawy było co niemiara! Kaszubskie muzykowanie, tworzenie kartonowych stworków i pyszna pizza sprawiły, że na długo zapamiętamy tę noc! Dziękujemy!!!

* * * * * * * * *

Nocne harce w krainie Kaszubiaczków!

22 stycznia uczniowie klas II i III uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego, wzięli udział w nocowaniu pod opieką Pani Agnieszki Gwizdalskiej i Ani Hebel. Jak było? Kreatywnie… o czym świadczą własnoręcznie ozdobione, kaszubskie łyżki. Pysznie… gdyż fabryka regionalnych, chrupiących, od cukru pudru i dżemu uginających się gofrów, produkowała je masowo! Mmmm… Pycha! Nie zabrakło harców, wspólnej integracji i przyjemnego spędzenia czasu. Wszystko w iście kaszubskiej atmosferze. A rano… pyszne śniadanie pełne energii na cały poranek. Dziękujemy!

 

* * * * * * * * *

5 grudnia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 48 w Gdańsku, odbył się pierwszy wojewódzki konkurs recytatorski pt. „Święta się zbliżają, dzieci wierszem opowiadają”. Naszą szkołę reprezentowały: Weronika Czulińska (kl. IIA), Lena Domitrz (kl. IIA) i Agnieszka Olszewska (kl. IIB). Dziewczynki recytowały utwory związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia w języku kaszubskim. Wszystkie uczennice zostały wyróżnione dyplomami i pięknymi nagrodami!!!

Serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc i współpracę w przygotowaniach i organizacji związanej z konkursem 🙂

* * * * * * * * *

Jesienne kaszubskie warsztaty

21 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyły się kaszubskie jesienne warsztaty dla  uczniów klas pierwszych. Było wspaniale! Wyczarowywaliśmy kaszubskie, jesienne sakiewki, piekliśmy jabłuszka dla ocieplenia serduszka i magiczne zakładki! To wszystko we wspaniałej, owianej kaszubską muzyką, atmosferze pod opieką p. Ani Hebel i Oli Benke – Makuch.

* * * * * * * * *

3 października odwiedzilismy Gdańsk! Wycieczka  w ramach edukacji regionalnej obejmowała: Ośrodek Kultury Morskiej, wykład o bursztynie, spacer po Gdańsku z przewodnikiem oraz pyszny obiad w kaszubskiej tawernie Mestwin (niezapomniany sok z ogórków :))
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!